Jakub Góźdź

Stanowisko: Psycholog

Tel: 698 663 237

Email: j.gozdz@straz.kielce.pl

Zakres działań:

Witam, nazywam się Jakub Góźdź, jestem psychologiem i funkcjonariuszem zatrudnionym w Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. W ramach mojej pracy zajmuję się: psychoedukacją, profilaktyką stresu, interwencją kryzysową, wsparciem psychologicznym w formie grupowej jak i indywidualnej.
Czynniki stresujące występują niemal w każdym miejscu pracy, są jednak grupy zawodowe narażone na obciążenia psychofizyczne w sposób szczególny. Taką właśnie grupą są funkcjonariusze służb ratowniczych, którzy niemal każdego dnia swojej pracy spotykają się z ludzkim cierpieniem, niejednokrotnie biorąc odpowiedzialność za życie innych, ratując ich zdrowie czy mienie, podejmując działania często z narażeniem własnego zdrowia czy życia. Jeśli dołączyć do tego stan ciągłego czuwania, przeciążenie pracą, specyficzność każdej akcji, braki kadrowe czy sprzętowe, wszystko to sprawia, że pomimo ogromu satysfakcji jaką niesie praca funkcjonariusza służb ratowniczych, jest to jednocześnie jeden z najbardziej stresujących zawodów. Przy ciągłym wystawieniu na stres nasze wyuczone sposoby radzenia sobie z obciążeniem jakiego doświadczamy, mogą okazać się niewystarczające. W takich sytuacjach kumulujące się każdego dnia negatywne doświadczenia wynikające ze specyfiki pracy w służbach ratowniczych, bez zastosowania odpowiednich środków zaradczych mogą wpływać destrukcyjnie na życie zawodowe, osobiste czy rodzinne. Rolą psychologa jest pomoc w poszukiwaniu bardziej efektywnych sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Warto zadbać o swoją kondycję psychiczną. 
Z konsultacji skorzystać można w każdej sytuacji a w szczególności gdy:

  • akcja lub zdarzenie w którym brałeś udział miało na Ciebie duży wpływ i nie potrafisz sobie z tym poradzić,
  • czujesz się napięty, wyczerpany, trudno Ci kontrolować własną złość, odczuwasz stały niepokój, przygnębienie, zauważasz u siebie niepokojące Cie reakcje, które utrzymują się przez dłuższy czas lub powtarzają się coraz częściej,
  • masz kłopoty z zasypianiem, dręczą Cię koszmary senne,
  • uważasz, że Twoje relacje z bliskimi czy kolegami w pracy uległy pogorszeniu,
  • wydaje Ci się, że za dużo palisz, pijesz lub zażywasz nadmierne ilości leków,
  • nie masz z kim porozmawiać, a czujesz taką potrzebę.


Zapraszam na spotkania indywidualne jak i grupowe, które mogą dotyczyć różnorodnych zagadnień: od problemów związanych z akcjami ratowniczymi, trudnościami z jakimi spotykacie się na co dzień w pracy, napięciami pojawiającymi się pomiędzy zmianami czy kadrą kierowniczą, po indywidualne sprawy osobiste. Spotkania odbywać się mogą w Waszych rodzimych jednostkach lub w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, po uprzednim umówieniu się telefonicznym czy mailowym.

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

Odwiedzin dziś 167

Odwiedzin od 28.12.2018 139831

* 05.12.2019 r. Górki, pow. skarżyski Około godziny 06:43 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Osoby podrróżuące znajdowały się poza pojazdami. Po przebadaniu przez ZRM 1 osoba została zabrana do szpitala. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz usunięciu plamy substancji ropopochodnej. W działaniach brały udział 3 zastępy Straży Pożarnej.03.12.2019 r. Wiśniowa, pow. staszowski. Około godziny 17:15 doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym budynku jednorodzinnego. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 2 prądów wody w natarciu na źródło pożaru, częściowej rozbiórce nadpalonych elementów przylegających do przewodu kominowego oraz kontroli obiektu przy pomocy specjalistycznych urządzeń pomiarowych. Brak osób poszkodowanych. W działaniach udział brało 3 zastępy Straży Pożarnej. * 02.12.2019 r. Sarnia Zwola, pow. ostrowiecki. Około godziny 10:24 doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych. Brak osób poszkodowanych.Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w jednym pojeździe, oraz usunięciu plamy substancji ropopochodnej. W działaniach brały udział 2 zastępy Straży Pożarnej. * 01.12.2019r. Suków pow. kielecki. Około godziny 15:46 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W autach podróżowało łącznie sześć osób. Zostały przebadane przez Pogotowie Ratunkowe. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach, zakręceniu instalacji gazowej oraz usunięciu plamy substancji ropopochodnej. W działaniach brały udział 2 zastępy Straży Pożarnej. *