W związku z długotrwałymi i intensywnymi opadami deszczu i powstałymi na ich skutek licznymi podtopieniami w regionie Podkarpacia, Komendant Główny PSP podjął decyzję o postawieniu w stan gotowości Kompanii Specjalnej „KIELCE”. Wieczorem 26 czerwca siły i środki Państwowej Straży Pożarnej z woj. świętokrzyskiego wyruszyły z pomocą na teren woj. podkarpackiego.

Zadysponowano pododdział w sile 34 strażaków. W składzie kompanii znalazło się 15 pojazdów: ratowniczo-gaśniczych, rozpoznawczych i kwatermistrzowskich, na których wieziono: pompy dużej wydajności, pompy pływające a także zapory przeciwpowodziowe. Poszczególne zastępy zostały zadysponowane z powiatów: buskiego, kazimierskiego, kieleckiego, koneckiego, ostrowieckiego, opatowskiego, pińczowskiego, sandomierskiego, starachowickiego i staszowskiego.
Działania kompanii na terenie powiatu rzeszowskiego trwały do niedzieli 28 czerwca i realizowane były na 2 odcinkach bojowych. Polegały na zwalczaniu skutków gwałtownych ulew i silnych wiatrów które przeszły na regionem - w szczególności dotyczyły pompowania wody z zalanych budynków i posesji a także na udrażnianiu cieków wodnych i urządzeń melioracyjnych.

 

Opracowanie: kpt. Wojciech Sapielak; KW PSP w Kielcach

Zdjęcia: mł. bryg. Krzysztof Jach; KP PSP w Kazimierzy Wielkiej

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

Odwiedzin dziś 168

Odwiedzin od 28.12.2018 216489

* 03.07.2020 r. Wojnowice, pow. opatowski. Około godziny 15:10 na skutek wyładowania atmosferycznego doszło do pożaru stodoły. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 2 prądów wody na objęty pożarem budynek oraz dwóch prądów wody w obronie na zboże znajdujące się bezpośrednio przy stodole. Następnie dokonano prac rozbiórkowych oraz skontrolowano pogorzelisko przy użyciu kamery termowizyjnej. W wyniku zdarzenia nikt nie został poszkodowany. W działaniach udział brało 5 zastępów Straży Pożarnej oraz inne służby. * 01.07.2020r. Gnieszowice powiat sandomierski. Około godziny 21.17 na drodze gminnej doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Pojazdami podróżowało 6 osób. Strażacy razem z Pogotowiem Ratunkowym udzielili pomocy medycznej poszkodowanym, równocześnie zabezpieczyli stronę techniczną zdarzenia. ZRM zdecydował o zabraniu do szpitala trzech uczestników wypadku. W działaniach brały udział 3 zastępy Straży Pożarnej wraz z innymi służbami. * *