2020-06-26 | Jednostka: KP PSP STASZÓW

Nad wodą liczy się wzmożona uwaga, ostrożność i przezorność wypoczywających oraz przebywających nad nią osób dorosłych, dzieci i młodzieży. Przecenianie własnych możliwości podczas kąpieli i brak należytej opieki nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach.

Strażacy szczególnie w sezonie letnim przygotowują się do zapewnienia bezpieczeństwa odpoczywających nad wodą. W ramach działań dot. „Bezpiecznych wakacji 2020”  oraz  doskonalenia zawodowego zmian służbowych Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie przeprowadzono od 24 do 26 czerwca nad zalewem Chańcza ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego. Ćwiczenia rozpoczęły się instruktażem dotyczącym zachowania się na akwenach wodnych oraz odpowiednim zabezpieczeniem ratowników w trakcie prowadzonych działań ratowniczych. Instruktaż oraz ćwiczenia prowadzili strażacy z JRG PSP w Staszowie posiadający przeszkolenie z zakresu ratownictwa wodnego. Po przeprowadzonym instruktażu przystąpiono do ćwiczeń praktycznych, w których uwzględniono następujące zagadnienia:

  • niesienie pomocy tonącym poprzez dotarcie do poszkodowanych lub zagrożonych ludzi i udzielenie im kwalifikowanej pierwszej pomocy, ewakuację poza strefę zagrożenia,
  • zabezpieczenie działań ratowniczych na obszarze wodnym, z uwzględnieniem asekuracji ratowników podczas działań ratowniczych prowadzonych bezpośrednio na wodzie oraz jego sąsiedztwie.

 

 W związku z zagrożeniem Covid-19 radzimy zapoznać się z wytycznymi MEN, GIS i MZ dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży w 2020 roku.

https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczny-wypoczynek-wytyczne-men-gis-i-mz

 

Opracowanie: st. kpt. Grzegorz Stawiarz, KP PSP Staszów

Zdjęcia:  st. kpt. Grzegorz Stawiarz,  KP PSP Staszów

 

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

Odwiedzin dziś 176

Odwiedzin od 28.12.2018 216497

* 03.07.2020 r. Wojnowice, pow. opatowski. Około godziny 15:10 na skutek wyładowania atmosferycznego doszło do pożaru stodoły. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 2 prądów wody na objęty pożarem budynek oraz dwóch prądów wody w obronie na zboże znajdujące się bezpośrednio przy stodole. Następnie dokonano prac rozbiórkowych oraz skontrolowano pogorzelisko przy użyciu kamery termowizyjnej. W wyniku zdarzenia nikt nie został poszkodowany. W działaniach udział brało 5 zastępów Straży Pożarnej oraz inne służby. * 01.07.2020r. Gnieszowice powiat sandomierski. Około godziny 21.17 na drodze gminnej doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Pojazdami podróżowało 6 osób. Strażacy razem z Pogotowiem Ratunkowym udzielili pomocy medycznej poszkodowanym, równocześnie zabezpieczyli stronę techniczną zdarzenia. ZRM zdecydował o zabraniu do szpitala trzech uczestników wypadku. W działaniach brały udział 3 zastępy Straży Pożarnej wraz z innymi służbami. * *