2020-05-20 | Jednostka: KP PSP Skarżysko-Kamienna

19 maja 2020 roku o godzinie 8.50 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Skarżysku Kamiennej wpłynęło zgłoszenie o rozszczelnieniu magistrali gazowej średniego ciśnienia na terenie Nadleśnictwa Suchedniów. Do zdarzenia została zadysponowana Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Skarżysko” wraz z dowódcą grupy oraz zastęp OSP Suchedniów. W chwili dojazdu na miejsce zdarzenia ustalono, że doszło do uszkodzenia magistrali gazowej znajdującej się w kanale ciepłowniczym na terenie Nadleśnictwa Suchedniów. Wydobywający się z uszkodzonej rury gaz palił się. Uszkodzenie nastąpiło w wyniku prowadzenia prac modernizacyjnych przewodów ciepłowniczych. Przed przyjazdem straży budynek Nadleśnictwa opuściło 22 osoby (pracownicy).  W wyniku zdarzenia poszkodowany został pracownik firmy prowadzącej prace modernizacyjne. Doznał on poparzenia twarzy i szyi.  Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu polegającej na założeniu opatrunków hydrożelowych na twarz i szyję oraz wsparciu psychicznym. Mężczyzna został przekazany przybyłemu na miejsce ZRM i zabrany do szpitala.  

Równocześnie z w/w działaniami wydzielono strefę niebezpieczną oraz przystąpiono do ewakuacji mieszkańców z pobliskich domów. Ewakuowano 13 osób w bezpieczne miejsce poza wyznaczoną strefę. W tym samym czasie zbudowano linię gaśniczą oraz linie zakończoną kurtynami wodnymi celem zabezpieczenia wycieku i prowadzono pomiary przy pomocy urządzeń pomiarowych. Na miejsce przybyło Pogotowie Gazowe, które stwierdziło, że uszkodzeniu uległa magistrala gazowa (metan) średniego ciśnienia (2 bary) o średnicy 40 mm. Działania Pogotowia Gazowego polegały w pierwszej fazie na pozamykaniu zasuw na terenie miasta Suchedniów celem ograniczenia ciśnienia. Następnie na miejsce przybyła mini koparka z Pogotowia Gazowego, dzięki której pracownicy dostali się do przyłącza gazowego znajdującego się w chodniku po drugiej stronie ulicy Bodzeńtyńskiej  i założyli zaciskacz do rur plastikowych  celem zamknięcia przepływu gazu co spowodowało zatrzymanie wycieku i zanik płomienia. Po tych czynnościach przystąpili do usuwania awarii w miejscu rozszczelnienia. Na miejsce zdarzenia przybył Komendant Powiatowy PSP w Skarżysku Kam., który przejął kierowanie działaniami ratowniczymi. W trakcie prowadzonych działań na miejsce przybyła grupa operacyjna z  KW PSP w Kielcach oraz Burmistrz Miasta Suchedniów. W działaniach uczestniczyło 9 zastępów straży pożarnej.

 

Opracował: st. kpt. Marcin Jasiński – KP PSP Skarżysko-Kamienna
Zdjęcia: portal internetowy Skarzysko24.pl oraz st.kpt. Marcin Jasiński – KP PSP Skarżysko-Kamienna

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

Odwiedzin dziś 267

Odwiedzin od 28.12.2018 205866

* 26.05.2020r. Wola Jachowa powiat kielecki. Około godziny 20.30 doszło do wypadku samochodu osobowego którym podróżowały 3 osoby. Strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym którzy zostali przekazani Pogotowiu Ratunkowemu, równocześnie zajęli się stroną techniczną zdarzenia. W działaniach brały udział 4 zastępy Straży Pożarnej wraz z innymi służbami.11.05.2020 r. Busko-Zdrój ul. Dmowskiego. Około godziny 9.36 doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklem. Pojazdami podróżowali sami kierowcy. Strażacy zabezpieczyli pojazdy, odłączyli zasilanie, zebrali rozlane płyny eksploatacyjne. Pogotowie Ratunkowe po przebadaniu uczestników zdarzenia zabrało kierowcę motocykla do szpitala. W działaniach brały udział 3 zastępy Straży Pożarnej wraz z innymi służbami.06.05.2020 r. Fałków, pow. konecki. Około godziny 4.50 do SK KP w Końskich wpłynęło zgłoszenie o pożarze składowiska odpadów. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu 6 prądów wody w natarciu na palące się odpady. Następnie przy pomocy ciężkiego sprzętu hałda była przerzucana i sukcesywnie przelewana wodą. Pożarem objęte były odpady na powierzchni 900 m. kw. W działaniach udział brało 30 zastępów Straży Pożarnej tj. 98 strażaków oraz inne służby. * *