2020-01-13 | Jednostka: KM PSP

8 stycznia 2020 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Kielcach wpłynęła prośba funkcjonariuszy Policji o pomoc w czynnościach operacyjnych realizowanych przy ulicy Zagrodowej w Kielcach. Działania dotyczyły nielegalnego składowiska beczek wypełnionych nieznaną substancją chemiczną. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej, kierujący działaniem uzyskał informację od funkcjonariusza policji, iż na wskazanej posesji znajdują się 22 polipropylenowe beczki z niezidentyfikowaną substancją.

Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na dokonaniu pomiarów w okolicy składowiska, otworzeniu wytypowanej beczki i pobraniu próbki z jej wnętrza przez ratowników zabezpieczonych w lekkie ubrania przeciwchemiczne. Pomiary dostępnymi urządzeniami w strefie potencjalnie niebezpiecznej po otwarciu beczek nie wykazały zagrożenia wybuchowego, obecności gazów, toksycznych środków bojowych ani promieniowania jonizującego. Ratowników pobierających próbki poddano doraźnej dekontaminacji.

Zabezpieczoną próbkę do dalszych badań przekazano pracownikowi Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Czynności na miejscu zdarzenia pod nadzorem policji realizowano z udziałem zastępu JRG PSP Nr 3 Kielce oraz Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno- Ekologicznego poziomu A z JRG PSP Nr 1 Kielce.

 

Opracowanie: ogn. Michał Kałuża

Zdjęcia: archiwum KM PSP w Kielcach

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

Odwiedzin dziś 183

Odwiedzin od 28.12.2018 216504

* 03.07.2020 r. Wojnowice, pow. opatowski. Około godziny 15:10 na skutek wyładowania atmosferycznego doszło do pożaru stodoły. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 2 prądów wody na objęty pożarem budynek oraz dwóch prądów wody w obronie na zboże znajdujące się bezpośrednio przy stodole. Następnie dokonano prac rozbiórkowych oraz skontrolowano pogorzelisko przy użyciu kamery termowizyjnej. W wyniku zdarzenia nikt nie został poszkodowany. W działaniach udział brało 5 zastępów Straży Pożarnej oraz inne służby. * 01.07.2020r. Gnieszowice powiat sandomierski. Około godziny 21.17 na drodze gminnej doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Pojazdami podróżowało 6 osób. Strażacy razem z Pogotowiem Ratunkowym udzielili pomocy medycznej poszkodowanym, równocześnie zabezpieczyli stronę techniczną zdarzenia. ZRM zdecydował o zabraniu do szpitala trzech uczestników wypadku. W działaniach brały udział 3 zastępy Straży Pożarnej wraz z innymi służbami. * *