2019-10-08 | Jednostka: KM PSP

4 października 2019 roku w miejscowości Łabędziów gmina Morawica zorganizowane zostały Gminne Ćwiczenia Zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych. Organizatorami przedsięwzięcia byli Urząd Miasta i Gminy Morawica oraz Oddział Miejsko-Gminny Związku OSP w Morawicy.

Ćwiczenia rozpoczęły się o godzinie 12: 00 zbiórką na parkingu obok zalewu w Łabędziowie.  Meldunek o gotowości do rozpoczęcia ćwiczeń złożył burmistrzowi komendant gminny OSP dh  Jerzy Rożkiewicz, po czym zastępy udały się w miejsce koncentracji sił i środków zlokalizowane na pobliskim parkingu.  Założenie do ćwiczeń opracowane zostało przez komendanta gminnego OSP i obejmowały trzy epizody.

I – Działania z zakresu ratownictwa wodnego w zakresie podstawowym prowadzone na akwenie wodnym z udziałem łodzi i pontonów,

II – Działania z zakresu ratownictwa technicznego prowadzone na parkingu, wypadek z udziałem samochodów osobowych w tym pożar jednego z nich.

III – Działania gaśnicze związane z pożarem lasu obok plaży, w działaniach realizowano przetłaczanie wody na znaczne odległości.

Zastępy OSP zostały podzielone na odcinki bojowe w ramach których realizowały zadania ratownicze zgodnie ze scenariuszem. Ćwiczenia przebiegały sprawnie i zgodnie z zasadami taktyki działań ratowniczo-gaśniczych.  

W ćwiczeniach brały udziały wszystkie jednostki z terenu Gminy Morawica, łącznie 13 zastępów OSP w tym 60 druhów. Zmagania ratowników obserwowali uczniowie ze szkół ponadpodstawowych z Morawicy w ramach zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa. Oceny realizowanych założeń dokonywali funkcjonariusze Komendy Miejskiej PSP w Kielcach. Ćwiczenia obserwowali również świętokrzyski komendant wojewódzki PSP bryg. Krzysztof Ciosek,  komendant miejski PSP w Kielcach bryg. Sławomir Karwat, oraz burmistrz Miasta i Gminy Morawica, którzy na zakończenie podziękowali organizatorom i uczestnikom ćwiczeń za trud włożony w organizację ćwiczeń i wyrazili nadzieję, że wiedza zdobyta w trakcie realizacji poszczególnych założeń zaprocentuje podczas akcji ratowniczo-gaśniczych.

Opracował: st. kpt. Paweł Nyk

Zdjęcia: Archiwum KW PSP Kielce, KM PSP Kielce, bryg. Marcin Charuba

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

Odwiedzin dziś 89

Odwiedzin od 28.12.2018 122812

* 18.10.2019 r. Jacentów, pow. konecki . Około godziny 19:33 na DK 74 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych Fiat 500 i Honda Civic. Pojazdami podróżowały łącznie 4 osoby . Wszyscy uczestnicy zadrzenia zostali zabrani na obserwację na SOR w Końskich.W działaniach udział brały 4 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * 17.10.2019 r. Koniecmosty pow. buski. O godz. 8.45 na drodze wojewódzkiej DW 776 doszło do wypadku drogowego z udziałem samochodu osobowego Opel Astra z samochodem ciężarowym Volvo. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu oraz wydobyciu poszkodowanej osoby z samochodu osobowego przy użyciu noszy typu deska. Po przebadaniu przez załogę ZRM, dwie osoby zostały zabrane do szpitala na badani. W działaniach udział brały 4 zastępy Straży Pożarnej. * 16.10.2019 r. Radoszki, pow. sandomierski. Około godziny 09:30 na prywatnej posesji doszło do pożaru samochodu osobowego. Brak osób poszkodowanych. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 1 prądu wody w natarciu na pożar oraz odłączeniu akumulatora w pojeździe. Dodatkowo pojazd skontrolowano przy pomocy kamery termowizyjnej w celu wykluczenia ukrytych zarzewi ognia. W działaniach udział brało 2 zastępy Straży Pożarnej. * * * * * * * * * * * * * *