2019-09-06 | Jednostka: KM PSP

3-7 września 2019 roku na terenie Targów Kielce odbywał się XXVII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego.  Jest to jedna z największych wystaw tego rodzaju w Europie obok Paryża i Londynu, na której prezentowane są najnowsze osiągnięcia sektora obronnego z całego świata. Tegoroczna wystawa upłynie pod znakiem Wystawy Narodowej Stanów Zjednoczonych i 20. jubileuszu Wystawy Sił Zbrojnych.

5 września 2019 roku zgodnie z tradycją ostatnich lat,  Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach przy współudziale Komendy Miejskiej PSP w Kielcach zorganizowała podczas trzeciego dnia wystawy pokaz wyszkolenia i usprzętowienia zastępów PSP. Strażacy z jednostek ratowniczo-gaśniczych nr 1 i nr 3 komendy miejskiej PSP w Kielcach podczas pokazu dynamicznego mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności z zakresu ratownictwa technicznego, chemicznego i wysokościowego.  Scenariusz działań zakładał ugaszenie pożaru samochodu dostawczego przewożącego materiały niebezpieczne, uwolnienie poszkodowanego mężczyzny z samochodu osobowego leżącego na boku oraz uwolnienie poszkodowanego znajdującego się na wysokości. Strażacy zabezpieczeni w lekkie ubrania ochrony chemicznej rozpoznali i zabezpieczyli materiał niebezpieczny, dokonali dekontaminacji poszkodowanych i sprzętu, natomiast strażacy z grupy ratownictwa technicznego wykonali dostęp do poszkodowanego znajdującego się w pojeździe, udzielili mu kwalifikowanej pierwszej pomocy i przekazali zespołowi ratownictwa medycznego. Drugi epizod zakładał ewakuację poszkodowanego z wysokości przez strażaków z grupy ratownictwa wysokościowego. Strażacy wykorzystując techniki alpinistyczne dotarli do poszkodowanego znajdującego się na wysokości, udzielili mu kwalifikowanej pierwszej pomocy i ewakuowali z wysokości w celu przekazania zespołowi ratownictwa medycznego.

Wśród licznego grona obserwatorów byli m.in.: świętokrzyski komendant wojewódzki PSP - bryg.  Krzysztof Ciosek wraz z zastępcami - st. bryg. Robertem Sabatem i bryg. Grzegorzem Rajcą, komendant miejski PSP w Kielcach - bryg. Sławomir Karwat oraz komendanci powiatowi PSP z terenu województwa świętokrzyskiego.

Opracował: mł.bryg. Mariusz Góra
Zdjęcia: Ryszard Haba, Targi Kielce

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

Odwiedzin dziś 187

Odwiedzin od 28.12.2018 113449

* 21.09.2019r. Włoszczowa, ul. Sienkiewicza. Około godziny 15:50 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych (Fiat Seicento, Hyundai Santa Fe). W wyniku zdarzenia zostało uszkodzone również ogrodzenie posesji. Pojazdami podróżowały 3 osoby. Strażacy zabezpieczyli miejsce wypadku, odłączyli zasilanie elektryczne w pojazdach i LPG w samochodzie Hyundai. Na miejscu zdarzenia ZRM, który udzielał pomocy medycznej trzem osobom, które z kolei zabrano do szpitala.W działaniach brały udział 2 zastępy Państwowej zastępy Straży Pożarnej. * 17.09.2019r. W związku z silnymi wiatrami na terenie woj. świętokrzyskiego doszło do 37 interwencji (wiatrołomy). W działaniach brało udział 45 zastępy straży pożarnej i 208 ratowników. * *