2019-09-03 | Jednostka: KP PSP Skarżysko-Kamienna

1 września 2019 roku około godziny 17:15 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Skarżysku- Kamiennej wpłynęło zgłoszenie o pożarze hali magazynowo- produkcyjnej przy ulicy Mościckiego w Skarżysku-Kamiennej. Do pożaru zadysponowano zastępy z JRG Skarżysko-Kamienna i  zastępy OSP z terenu powiatu skarżyskiego. W chwili dojazdu na miejsce zastępów z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej ze Skarżyska-Kamiennej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych, dym i ogień wydobywał się z dachu hali. Ogień zagrażał przyległej do hali wiacie z odpadami znajdującymi się na paletach.

Działania straży w pierwszej fazie działań ratowniczo- gaśniczych polegały na zabezpieczeniu terenu akcji i podaniu trzech strumieni wody na palącą się konstrukcję. Jeden z prądów wody podano z podnośnika. Do pomocy wezwano jednostki z Kielc: cysternę z 25m3 wody, kontener z zapasem aparatów chroniących drogi oddechowe oraz dodatkowy podnośnik samochodowy, z którego gaszono pożar dodatkowym strumieniem wody. Po opanowaniu pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych konstrukcji dachu, który w trakcie działań uległ zawaleniu. Strażacy PSP i OSP przez kilka godzin prowadzili prace rozbiórkowe i wynosili pozostałości konstrukcji. Dodatkowym utrudnieniem prowadzenia działań była wysoka temperatura powietrza. W związku z tym dowieziono na teren akcji dodatkowy zapas wody pitnej. Akcją kierował Komendant Powiatowy PSP w Skarżysku-Kamiennej bryg. Marcin Machowski, a na miejsce przybyli również funkcjonariusze grupy operacyjnej KP PSP Skarżysko-Kamienna, funkcjonariusze grupy operacyjnej Komendanta Wojewódzkiego PSP w Kielcach, policja, PRM, przedstawiciele wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska, powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, służby wodno- kanalizacyjne oraz media. Po zakończeniu działań teren sprawdzono kamerą termowizyjną w celu upewnienia się, że pożar został całkowicie ugaszony. Dalsze czynności wyjaśniające prowadzi policja.

W akcji trwającej ponad sześć godzin udział brało 24 zastępy z JRG i OSP  - w sumie 90 strażaków.  Straty wstępnie oszacowano na kwotę blisko 1,5 mln zł, a uratowano mienie na ponad 100 tys. zł. Przypuszczalną przyczyna pożaru było zwarcie w instalacji elektrycznej.

Opracowanie: asp. sztab. Krzysztof Szumielewicz, KP PSP w Skarżysku-Kamiennej
Zdjęcia: KP PSP Skarżysko-Kamienna

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

Odwiedzin dziś 187

Odwiedzin od 28.12.2018 113449

* 21.09.2019r. Włoszczowa, ul. Sienkiewicza. Około godziny 15:50 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych (Fiat Seicento, Hyundai Santa Fe). W wyniku zdarzenia zostało uszkodzone również ogrodzenie posesji. Pojazdami podróżowały 3 osoby. Strażacy zabezpieczyli miejsce wypadku, odłączyli zasilanie elektryczne w pojazdach i LPG w samochodzie Hyundai. Na miejscu zdarzenia ZRM, który udzielał pomocy medycznej trzem osobom, które z kolei zabrano do szpitala.W działaniach brały udział 2 zastępy Państwowej zastępy Straży Pożarnej. * 17.09.2019r. W związku z silnymi wiatrami na terenie woj. świętokrzyskiego doszło do 37 interwencji (wiatrołomy). W działaniach brało udział 45 zastępy straży pożarnej i 208 ratowników. * *