2019-09-03 | Jednostka: KP PSP Skarżysko-Kamienna

1 września 2019 roku około godziny 17:15 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Skarżysku- Kamiennej wpłynęło zgłoszenie o pożarze hali magazynowo- produkcyjnej przy ulicy Mościckiego w Skarżysku-Kamiennej. Do pożaru zadysponowano zastępy z JRG Skarżysko-Kamienna i  zastępy OSP z terenu powiatu skarżyskiego. W chwili dojazdu na miejsce zastępów z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej ze Skarżyska-Kamiennej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych, dym i ogień wydobywał się z dachu hali. Ogień zagrażał przyległej do hali wiacie z odpadami znajdującymi się na paletach.

Działania straży w pierwszej fazie działań ratowniczo- gaśniczych polegały na zabezpieczeniu terenu akcji i podaniu trzech strumieni wody na palącą się konstrukcję. Jeden z prądów wody podano z podnośnika. Do pomocy wezwano jednostki z Kielc: cysternę z 25m3 wody, kontener z zapasem aparatów chroniących drogi oddechowe oraz dodatkowy podnośnik samochodowy, z którego gaszono pożar dodatkowym strumieniem wody. Po opanowaniu pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych konstrukcji dachu, który w trakcie działań uległ zawaleniu. Strażacy PSP i OSP przez kilka godzin prowadzili prace rozbiórkowe i wynosili pozostałości konstrukcji. Dodatkowym utrudnieniem prowadzenia działań była wysoka temperatura powietrza. W związku z tym dowieziono na teren akcji dodatkowy zapas wody pitnej. Akcją kierował Komendant Powiatowy PSP w Skarżysku-Kamiennej bryg. Marcin Machowski, a na miejsce przybyli również funkcjonariusze grupy operacyjnej KP PSP Skarżysko-Kamienna, funkcjonariusze grupy operacyjnej Komendanta Wojewódzkiego PSP w Kielcach, policja, PRM, przedstawiciele wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska, powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, służby wodno- kanalizacyjne oraz media. Po zakończeniu działań teren sprawdzono kamerą termowizyjną w celu upewnienia się, że pożar został całkowicie ugaszony. Dalsze czynności wyjaśniające prowadzi policja.

W akcji trwającej ponad sześć godzin udział brało 24 zastępy z JRG i OSP  - w sumie 90 strażaków.  Straty wstępnie oszacowano na kwotę blisko 1,5 mln zł, a uratowano mienie na ponad 100 tys. zł. Przypuszczalną przyczyna pożaru było zwarcie w instalacji elektrycznej.

Opracowanie: asp. sztab. Krzysztof Szumielewicz, KP PSP w Skarżysku-Kamiennej
Zdjęcia: KP PSP Skarżysko-Kamienna

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

Odwiedzin dziś 202

Odwiedzin od 28.12.2018 167886

* 22.02.2020r. W dniu dzisiejszym na terenie województwa świętokrzyskiego doszło do 11 wypadków i kolizji na drogach. W zdarzeniach tych poszkodowane zostały 4 osoby. W działaniach ratowniczych udział brały 22 zastępy Straży Pożarnej. 21.02.2020r. Kopaniny, pow. konecki o godz. 08:01 na drodze DW 746 stwierdzono wypadek drogowy z udziałem 2 samochodów osobowych: Toyota Yaris oraz Peugeot 107 .Działania JOP polegały m.in. na udzieleniu kpp rannym uczestnikom zdarzenia. ZRM zabrał do szpitala 3 osoby.W akcji ratowniczej brały udział 3 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * 20.02.2020r. Dąbrowa pow. kielecki o godz. 17:55 na drodze S 7 samochód dostawczy marki Renault uderzył w bariery energochłonne. Pojazdem podróżowały 3 osoby. U kierującego samochodem lekarz stwierdził zgon, pozostałe dwie osoby zostały zabrane do szpitala. W akcji ratowniczej brały udział 3 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * * 19.02.2020 r. Gnojno pow. buski . O godzinie 9. 20 na niestrzeżonym przejeździe kolejowym doszło do zderzenia pociągu towarowego z samochodem osobowym W zdarzeniu nikt nie został poszkodowany. W usuwaniu skutków wypadku udział brały 4 zastępy Straży Pożarnej.18.02.2020 r.Tuczępy, pow. buski. Około godziny 12:50 doszło do zderzenia dwóch samochodów: osobowego i dostawczego. Pojazdami podróżowały 3 osoby. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji rannego kierowcy Fiata Seicento, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz sorpcji plamy substancji ropopochodnej. Pasażer Fiata oraz kierowca Busa opuścili swoje pojazdy samodzielnie jeszcze przed przybyciem służb ratunkowych doznając nieznacznych obrażeń głów (udzielono im kpp). W wyniku zdarzenia wszyscy jego uczestnicy zostali zabrani do szpitala. W działaniach udział brało 8 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * * * * * * * * * *