2018-12-05 | Jednostka: Redaktor KP PSP Pińczów

5 grudnia 2018 roku tuż przed godziną 2-gą w nocy do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Pińczowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku gospodarskiego miejscowości Zagaje Dębiańskie w gminie Działoszyce. Do zdarzenia zadysponowano zastępy z pińczowskiej Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej PSP oraz pobliskie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Działoszyce, Pińczów oraz Złota.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniem Ratowniczym ustalił, iż pożarem objęte są trzy obiekty: stodoła, budynek inwentarski oraz budynek gospodarczy o łącznej powierzchni około 320 metrów kwadratowych. Pożar stwarzał także zagrożenie rozprzestrzenia się na dwa pobliskie budynki mieszkalne oraz kolejny budynek gospodarczy. Strażacy niezwłocznie przystąpili do działań gaśniczych w natarciu na budynki objęte pożarem, jak również w obronie obiektów zagrożonych. Pilnie przeszukali również płonące budynki w celu wykluczenia przebywania wewnątrz osób poszkodowanych.
Dalsze działania strażaków polegały na wynoszeniu oraz przelewaniu nadpalonych materiałów, wykonaniu niezbędnych prac rozbiórkowych oraz organizacji zaopatrzenia wodnego. Efektem działań ratowniczo-gaśniczych prowadzonych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej było uratowanie mienia o wartości około 450 tysięcy złotych.
W akcji  trwającej ponad 10 godzin udział brało 8 zastępów Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych, łącznie 30 strażaków, a także policja i zakład energetyczny.  


Opracowanie: kpt. Mateusz Tarka
Zdjęcia: Archiwum KP PSP w Pińczowie

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 16.12.2018r. Donosy pow. kazimierski. Na drodze wojewódzkiej W-776 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych Audi 80 i Toyota Yaris. Pojazdami podróżowały trzy osoby. Decyzją lekarza jedna osoba (kierowca Toyoty) została przewieziona do szpitala. W działaniach udział brały 2 zastępy straży pożarnej oraz inne służby.15.12.2018 Kostomłoty Drugie pow. kielecki. Wypadek samochodu osobowego VW GolF na drodze krajowej 74. Pojazdem podróżowało 4 osoby, dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Działania straży polegały na wsparciu psychicznym uczestników wypadku do czasu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz podarowaniu dzieciom maskotek "miś ratownik". Do szpitala na obserwacje zabrano 2 dzieci i ich matkę. W działaniach udział brało 3 zastępy straży pożarnej. 12.12.2018r. Czajęcice, pow. ostrowiecki. Wypadek z udziałem samochodu ciężarowego i dostawczego. Pojazdami podróżowali sami kierowcy. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł kierowca sam. dostawczego. W działaniach udział brało 6 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * 11.12.2018 r. Rzeczyca Mokra, pow. sandomierski. Około godziny 17.20 do SK KP w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu na parterze. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono duże zadymienie w pomieszczeniu suteryn domu jednorodzinnego. Okazało się, że wewnątrz znajdują się nagromadzone rzeczy, które uległy zapaleniu. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu mediów w budynku, przeszukaniu obiektu, odnalezieniu nieprzytomnej kobiety, jej ewakuacji oraz przekazaniu poszkodowanej ratownikom ZRM. Następnie strażacy podali dwa prądy wody w natarciu na palące się śmieci. W wyniku tego zdarzenia o godz. 19.00 lekarz stwierdził zgon kobiety oraz postanowił zabrać do szpitala znajdującego się na miejscu mężczyznę. W działaniach udział brało 3 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * * * * *