2018-12-05 | Jednostka: KP PSP Jędrzejów

5 grudnia 2018 roku o godzinie 10:30 przeprowadzono ćwiczenia ratowniczo- gaśnicze z użyciem wydzielonych sił z terenu powiatu jędrzejowskiego. Miejscem ćwiczeń był kolejny odcinek drogi ekspresowej S7 planowany do oddania w użytkowanie w bieżącym miesiącu. Przewidzianym tematem do realizacji było prowadzenie akcji gaśniczej palących się drewnianych ekranów akustycznych. W akcji udział wzięły służby współdziałające tj. zarządca drogi i policja. Strażacy podjęli czynności skupiające się na szybkiej lokalizacji i ugaszeniu pożaru. Policja rozpoznając następstwa zdarzenia ustaliła, że pożar powstał przez podpalenie, a sprawca zdarzenia prawdopodobnie uzbrojony w narzędzia niebezpieczne zbiegł w stronę pobliskiego lasu. Policjanci wraz z psem tropiącym udali się na poszukiwania. Działania strażaków doprowadziły do ugaszenia palących się ekranów akustycznych, następnie przeprowadzono prace rozbiórkowe nadpalonych elementów. Funkcjonariusze policji ujęli zbiega i prowadzą dalsze czynności wyjaśniające. Zarządca drogi przejął miejsce akcji i podjął czynności mające na celu naprawę uszkodzonych drewnianych ekranów.

Ćwiczenia były okazją do sprawdzenia obowiązujących procedur ratowniczych oraz zasad w zakresie współpracy z innymi służbami takimi jak: policja i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Ćwiczenia obserwował zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie bryg. Bogdan Niezgoda, który dokonał oceny prowadzonych działań gaśniczych.

W ćwiczenia udział wzięły 4 zastępy ratowniczo-gaśnicze (13 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych) oraz 14 funkcjonariuszy policji.

Opracowanie:  kpt. Sylwester Delipacy
Zdjęcia: mł. kpt. Karol Błaszczyk

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 16.12.2018r. Donosy pow. kazimierski. Na drodze wojewódzkiej W-776 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych Audi 80 i Toyota Yaris. Pojazdami podróżowały trzy osoby. Decyzją lekarza jedna osoba (kierowca Toyoty) została przewieziona do szpitala. W działaniach udział brały 2 zastępy straży pożarnej oraz inne służby.15.12.2018 Kostomłoty Drugie pow. kielecki. Wypadek samochodu osobowego VW GolF na drodze krajowej 74. Pojazdem podróżowało 4 osoby, dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Działania straży polegały na wsparciu psychicznym uczestników wypadku do czasu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz podarowaniu dzieciom maskotek "miś ratownik". Do szpitala na obserwacje zabrano 2 dzieci i ich matkę. W działaniach udział brało 3 zastępy straży pożarnej. 12.12.2018r. Czajęcice, pow. ostrowiecki. Wypadek z udziałem samochodu ciężarowego i dostawczego. Pojazdami podróżowali sami kierowcy. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł kierowca sam. dostawczego. W działaniach udział brało 6 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * 11.12.2018 r. Rzeczyca Mokra, pow. sandomierski. Około godziny 17.20 do SK KP w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu na parterze. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono duże zadymienie w pomieszczeniu suteryn domu jednorodzinnego. Okazało się, że wewnątrz znajdują się nagromadzone rzeczy, które uległy zapaleniu. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu mediów w budynku, przeszukaniu obiektu, odnalezieniu nieprzytomnej kobiety, jej ewakuacji oraz przekazaniu poszkodowanej ratownikom ZRM. Następnie strażacy podali dwa prądy wody w natarciu na palące się śmieci. W wyniku tego zdarzenia o godz. 19.00 lekarz stwierdził zgon kobiety oraz postanowił zabrać do szpitala znajdującego się na miejscu mężczyznę. W działaniach udział brało 3 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * * * * *