2018-12-05 | Jednostka: KP PSP Jędrzejów

5 grudnia 2018 roku o godzinie 10:30 przeprowadzono ćwiczenia ratowniczo- gaśnicze z użyciem wydzielonych sił z terenu powiatu jędrzejowskiego. Miejscem ćwiczeń był kolejny odcinek drogi ekspresowej S7 planowany do oddania w użytkowanie w bieżącym miesiącu. Przewidzianym tematem do realizacji było prowadzenie akcji gaśniczej palących się drewnianych ekranów akustycznych. W akcji udział wzięły służby współdziałające tj. zarządca drogi i policja. Strażacy podjęli czynności skupiające się na szybkiej lokalizacji i ugaszeniu pożaru. Policja rozpoznając następstwa zdarzenia ustaliła, że pożar powstał przez podpalenie, a sprawca zdarzenia prawdopodobnie uzbrojony w narzędzia niebezpieczne zbiegł w stronę pobliskiego lasu. Policjanci wraz z psem tropiącym udali się na poszukiwania. Działania strażaków doprowadziły do ugaszenia palących się ekranów akustycznych, następnie przeprowadzono prace rozbiórkowe nadpalonych elementów. Funkcjonariusze policji ujęli zbiega i prowadzą dalsze czynności wyjaśniające. Zarządca drogi przejął miejsce akcji i podjął czynności mające na celu naprawę uszkodzonych drewnianych ekranów.

Ćwiczenia były okazją do sprawdzenia obowiązujących procedur ratowniczych oraz zasad w zakresie współpracy z innymi służbami takimi jak: policja i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Ćwiczenia obserwował zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie bryg. Bogdan Niezgoda, który dokonał oceny prowadzonych działań gaśniczych.

W ćwiczenia udział wzięły 4 zastępy ratowniczo-gaśnicze (13 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych) oraz 14 funkcjonariuszy policji.

Opracowanie:  kpt. Sylwester Delipacy
Zdjęcia: mł. kpt. Karol Błaszczyk

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

Odwiedzin dziś 222

Odwiedzin od 28.12.2018 122186

* 16.10.2019 r. Radoszki, pow. sandomierski. Około godziny 09:30 na prywatnej posesji doszło do pożaru samochodu osobowego. Brak osób poszkodowanych. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 1 prądu wody w natarciu na pożar oraz odłączeniu akumulatora w pojeździe. Dodatkowo pojazd skontrolowano przy pomocy kamery termowizyjnej w celu wykluczenia ukrytych zarzewi ognia. W działaniach udział brało 2 zastępy Straży Pożarnej. * 15.10.2019 r. Czekarzewice Drugie, pow. opatowski. Około godziny 06:07 na DK 79 doszło do zderzenia samochodu osobowego Volvo z ciągnikiem siodłowym (VOLVO) z naczepą do przewozu cementu (28 ton cementu). Pojazdami podróżowali wyłącznie kierowcy. Kierujący samochodem ciężarowym znajdował się przed pojazdem i pomocy udzielał mu ZRM, a kierujący samochodem osobowym znajdował się uwięziony w pojeździe. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach, wykonaniu dostępu oraz ewakuacji przez przednią szybę kierowcy samochodu osobowego i przeniesieniu go na poziom jezdni na noszach typu deska oraz prowadzeniu resuscytacji wspólnie z ratownikami ZRM. Ponadto przystąpiono do uszczelniania wycieku paliwa z ciągnika siodłowego. W wyniku wypadku śmierć poniosła 1 osoba.a jedna została ranna. W działaniach udział brało 8 zastępów Straży Pożarnej oraz inne służby. * 13.10.2019 r. Świątniki, pow. sandomierski. Około godziny 5:30 doszło do pożaru domu jednorodzinnego. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 3 prądów wody w natarciu na budynek objęty pożarem oraz przeszukaniu obiektu na obecność osób. Wewnątrz budynku znaleziono mężczyznę, którego natychmiast ewakuowano na zewnątrz obiektu i przekazano ZRM. Obecny na miejscu lekarz stwierdził zgon mężczyzny. Dodatkowo całe pogorzelisko skontrolowano przy pomocy kamery termowizyjnej w celu wykluczenia ukrytych zarzewi ognia. W działaniach udział brało 7 zastępów Straży Pożarnej oraz inne służby. * * * * * * * * * * * *