2018-12-05 | Jednostka: KM PSP Kielce

4 grudnia 2018 roku dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Kielcach przyjął zgłoszenie o wypadku samochodowym w miejscowości Chęciny na trasie S7 w kierunku Krakowa. Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej PSP Nr 3 w Kielcach oraz zastęp OSP Wolica. Po przybyciu straży pożarnej na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania okazało się, że samochód dostawczy Mercedes Sprinter przewożący watolinę uderzył w ekran dźwiękochłonny, następnie przewrócił się i częściowo zablokował jeden pas jezdni. Kierowca, który sam podróżował autem, wyszedł z niego o własnych siłach.

Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu wsparcia psychicznego poszkodowanemu, a następnie odłączeniu klem akumulatora w aucie i zasypaniu plamy substancji ropopochodnej sorbentem. Przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego przebadał mężczyznę i zadecydował o zabraniu go do szpitala. Na tym działania zakończono. Na miejscu pozostała policja, która zabezpieczała miejsce zdarzenia do czasu uprzątnięcia pojazdu przez pomoc drogową.

Działania ratownicze trwały ok. 3 godzin, brały w nich udział 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz 1 zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej z Wolicy, policja, pogotowie ratunkowe  i pomoc drogowa.

Opracowanie: ogn. Kałuża Michał

Zdjęcia: Archiwum JRG PSP Nr 3 Kielce

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 16.12.2018r. Donosy pow. kazimierski. Na drodze wojewódzkiej W-776 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych Audi 80 i Toyota Yaris. Pojazdami podróżowały trzy osoby. Decyzją lekarza jedna osoba (kierowca Toyoty) została przewieziona do szpitala. W działaniach udział brały 2 zastępy straży pożarnej oraz inne służby.15.12.2018 Kostomłoty Drugie pow. kielecki. Wypadek samochodu osobowego VW GolF na drodze krajowej 74. Pojazdem podróżowało 4 osoby, dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Działania straży polegały na wsparciu psychicznym uczestników wypadku do czasu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz podarowaniu dzieciom maskotek "miś ratownik". Do szpitala na obserwacje zabrano 2 dzieci i ich matkę. W działaniach udział brało 3 zastępy straży pożarnej. 12.12.2018r. Czajęcice, pow. ostrowiecki. Wypadek z udziałem samochodu ciężarowego i dostawczego. Pojazdami podróżowali sami kierowcy. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł kierowca sam. dostawczego. W działaniach udział brało 6 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * 11.12.2018 r. Rzeczyca Mokra, pow. sandomierski. Około godziny 17.20 do SK KP w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu na parterze. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono duże zadymienie w pomieszczeniu suteryn domu jednorodzinnego. Okazało się, że wewnątrz znajdują się nagromadzone rzeczy, które uległy zapaleniu. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu mediów w budynku, przeszukaniu obiektu, odnalezieniu nieprzytomnej kobiety, jej ewakuacji oraz przekazaniu poszkodowanej ratownikom ZRM. Następnie strażacy podali dwa prądy wody w natarciu na palące się śmieci. W wyniku tego zdarzenia o godz. 19.00 lekarz stwierdził zgon kobiety oraz postanowił zabrać do szpitala znajdującego się na miejscu mężczyznę. W działaniach udział brało 3 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * * * * *