2018-12-05 | Jednostka: KM PSP Kielce

4 grudnia 2018 roku dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Kielcach przyjął zgłoszenie o wypadku samochodowym w miejscowości Chęciny na trasie S7 w kierunku Krakowa. Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej PSP Nr 3 w Kielcach oraz zastęp OSP Wolica. Po przybyciu straży pożarnej na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania okazało się, że samochód dostawczy Mercedes Sprinter przewożący watolinę uderzył w ekran dźwiękochłonny, następnie przewrócił się i częściowo zablokował jeden pas jezdni. Kierowca, który sam podróżował autem, wyszedł z niego o własnych siłach.

Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu wsparcia psychicznego poszkodowanemu, a następnie odłączeniu klem akumulatora w aucie i zasypaniu plamy substancji ropopochodnej sorbentem. Przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego przebadał mężczyznę i zadecydował o zabraniu go do szpitala. Na tym działania zakończono. Na miejscu pozostała policja, która zabezpieczała miejsce zdarzenia do czasu uprzątnięcia pojazdu przez pomoc drogową.

Działania ratownicze trwały ok. 3 godzin, brały w nich udział 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz 1 zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej z Wolicy, policja, pogotowie ratunkowe  i pomoc drogowa.

Opracowanie: ogn. Kałuża Michał

Zdjęcia: Archiwum JRG PSP Nr 3 Kielce

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

Odwiedzin dziś 221

Odwiedzin od 28.12.2018 122185

* 16.10.2019 r. Radoszki, pow. sandomierski. Około godziny 09:30 na prywatnej posesji doszło do pożaru samochodu osobowego. Brak osób poszkodowanych. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 1 prądu wody w natarciu na pożar oraz odłączeniu akumulatora w pojeździe. Dodatkowo pojazd skontrolowano przy pomocy kamery termowizyjnej w celu wykluczenia ukrytych zarzewi ognia. W działaniach udział brało 2 zastępy Straży Pożarnej. * 15.10.2019 r. Czekarzewice Drugie, pow. opatowski. Około godziny 06:07 na DK 79 doszło do zderzenia samochodu osobowego Volvo z ciągnikiem siodłowym (VOLVO) z naczepą do przewozu cementu (28 ton cementu). Pojazdami podróżowali wyłącznie kierowcy. Kierujący samochodem ciężarowym znajdował się przed pojazdem i pomocy udzielał mu ZRM, a kierujący samochodem osobowym znajdował się uwięziony w pojeździe. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach, wykonaniu dostępu oraz ewakuacji przez przednią szybę kierowcy samochodu osobowego i przeniesieniu go na poziom jezdni na noszach typu deska oraz prowadzeniu resuscytacji wspólnie z ratownikami ZRM. Ponadto przystąpiono do uszczelniania wycieku paliwa z ciągnika siodłowego. W wyniku wypadku śmierć poniosła 1 osoba.a jedna została ranna. W działaniach udział brało 8 zastępów Straży Pożarnej oraz inne służby. * 13.10.2019 r. Świątniki, pow. sandomierski. Około godziny 5:30 doszło do pożaru domu jednorodzinnego. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 3 prądów wody w natarciu na budynek objęty pożarem oraz przeszukaniu obiektu na obecność osób. Wewnątrz budynku znaleziono mężczyznę, którego natychmiast ewakuowano na zewnątrz obiektu i przekazano ZRM. Obecny na miejscu lekarz stwierdził zgon mężczyzny. Dodatkowo całe pogorzelisko skontrolowano przy pomocy kamery termowizyjnej w celu wykluczenia ukrytych zarzewi ognia. W działaniach udział brało 7 zastępów Straży Pożarnej oraz inne służby. * * * * * * * * * * * *