2018-10-08 | Jednostka: KP PSP Kazimierza Wielka

W dniu 6 października 2018 roku o godzinie 13:22 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej przyjęło zgłoszenie o pożarze suszarni na tytoń w miejscowości Dalechowice, gmina Kazimierza Wielka. Dyżurny SK KP na miejsce zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Kazimierzy Wielkiej oraz zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łękawie (KSRG). Po dojeździe Kierujący Działaniem Ratowniczym ustalił, że doszło do pożaru nagromadzonego wewnątrz suszarni drewna. Pożar został spowodowany wypalaniem pozostałości roślinnych na działce w sąsiedztwie budynku. Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu dwóch prądów wody w natarciu do wnętrza suszarni. Po ugaszeniu pożaru nadpalone drewno zostało wyniesione na zewnątrz i przelane wodą.

Tego samego dnia o godzinie 17:03 Dyżurny SK KP przyjął zgłoszenie o pożarze drzew ozdobnych (tui) na jednej z posesji przy ulicy Sienkiewicza w Kazimierzy Wielkiej. Dyżurny SK KP na miejsce zdarzenia zadysponował dwa zastępy z JRG. Po dojeździe KDR ustalił, że doszło do pożaru tui o wysokości około 2 metrów, rosnących w rzędzie na długości 10 metrów. W tym przypadku pożar również został spowodowany wypalaniem pozostałości roślinnych. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu jednego prądu wody na palące się drzewa.

W drodze powrotnej do strażnicy (o godzinie 17:37) zastępy z JRG Kazimierza Wielka zostały zadysponowane do pożaru samochodu osobowego w miejscowości Kobylniki, gmina Skalbmierz. Po dojeździe na miejsce KDR ustalił, że doszło do awarii układu chłodzenia silnika, co mylnie zostało odebrane przez osobę zgłaszającą jako pożar. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora, zebraniu z jezdni płynu chłodniczego przy użyciu sorbentu i sprawdzeniu pojazdu kamerą termowizyjną. Po wykluczeniu dalszego zagrożenia samochód został przemieszczony w bezpieczne miejsce.

Dwa z tych trzech zdarzeń spowodowane były wypalaniem pozostałości roślinnych na własnych posesjach. Przypominamy, że takie wypalanie jest zabronione i ponosi za sobą konsekwencje za spowodowanie zagrożenia dla ludzi.

Opracowanie: asp. Wilk Robert, JRG Kazimierza Wielka

Zdjęcia: Archiwum JRG PSP Kazimierza Wielka

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

Odwiedzin dziś 9

Odwiedzin od 28.12.2018 35999

* 23.03.2019r. W dniu dzisiejszym na terenie województwa świętokrzyskiego doszło do 111 pożarów traw na nieużytkach. W działaniach ratowniczo - gaśniczych udział brało 213 zastępów oraz 1032 strażaków. 22.03.2019r. Kielce ul. Husarska. Około godziny 17:44 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Pojazdami podróżowało 6 osób. Strażacy wraz z Pogotowiem Ratunkowym udzielili pomocy medycznej poszkodowanym, równocześnie strażacy zabezpieczyli stronę techniczną zdarzenia poprzez odłączenie prądu w pojazdach, usunięciu płynów eksploatacyjnych, zabezpieczenie pojazdów. W działaniach brał udział 1 zastęp Straży Pożarnej. *