2018-10-08 | Jednostka: KP PSP Kazimierza Wielka

W dniu 6 października 2018 roku o godzinie 13:22 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej przyjęło zgłoszenie o pożarze suszarni na tytoń w miejscowości Dalechowice, gmina Kazimierza Wielka. Dyżurny SK KP na miejsce zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Kazimierzy Wielkiej oraz zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łękawie (KSRG). Po dojeździe Kierujący Działaniem Ratowniczym ustalił, że doszło do pożaru nagromadzonego wewnątrz suszarni drewna. Pożar został spowodowany wypalaniem pozostałości roślinnych na działce w sąsiedztwie budynku. Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu dwóch prądów wody w natarciu do wnętrza suszarni. Po ugaszeniu pożaru nadpalone drewno zostało wyniesione na zewnątrz i przelane wodą.

Tego samego dnia o godzinie 17:03 Dyżurny SK KP przyjął zgłoszenie o pożarze drzew ozdobnych (tui) na jednej z posesji przy ulicy Sienkiewicza w Kazimierzy Wielkiej. Dyżurny SK KP na miejsce zdarzenia zadysponował dwa zastępy z JRG. Po dojeździe KDR ustalił, że doszło do pożaru tui o wysokości około 2 metrów, rosnących w rzędzie na długości 10 metrów. W tym przypadku pożar również został spowodowany wypalaniem pozostałości roślinnych. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu jednego prądu wody na palące się drzewa.

W drodze powrotnej do strażnicy (o godzinie 17:37) zastępy z JRG Kazimierza Wielka zostały zadysponowane do pożaru samochodu osobowego w miejscowości Kobylniki, gmina Skalbmierz. Po dojeździe na miejsce KDR ustalił, że doszło do awarii układu chłodzenia silnika, co mylnie zostało odebrane przez osobę zgłaszającą jako pożar. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora, zebraniu z jezdni płynu chłodniczego przy użyciu sorbentu i sprawdzeniu pojazdu kamerą termowizyjną. Po wykluczeniu dalszego zagrożenia samochód został przemieszczony w bezpieczne miejsce.

Dwa z tych trzech zdarzeń spowodowane były wypalaniem pozostałości roślinnych na własnych posesjach. Przypominamy, że takie wypalanie jest zabronione i ponosi za sobą konsekwencje za spowodowanie zagrożenia dla ludzi.

Opracowanie: asp. Wilk Robert, JRG Kazimierza Wielka

Zdjęcia: Archiwum JRG PSP Kazimierza Wielka

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 16.10.2018r. Kielce, ul. 1 Maja. O godzinie 10:36 doszło do wypadku z udziałem 2 samochodów osobowych którymi łącznie podróżowało 3 osoby. Po przebadaniu dwie osoby zostały przetransportowane do szpitala na dalsze badania. W działaniach brały udział 2 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * 15.10.2018 r. Topola pow. kazimierski. O godzinie 18. 40 doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciągnikiem rolniczym. Działania strażaków polegały na udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy dwóm mężczyznom kierującym pojazdami oraz usunięciu skutków wypadku. W działaniach ratowniczych udział brały 3 zastępy straży pożarnej. 14.10.2018 r. Pińczów ul. Nowowiejska. Około godziny 12:09 doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych (Peugeot 206, Skoda Fabia, Renault Thalia), oraz motocyklu marki Suzuki. Na miejscu ZRM udzielał pomocy medycznej kierującemu motocyklem, który został zabrany na dalsze badania do Szpitala Powiatowego. Inne osoby biorące udział w zdarzeniu nie zgłaszały żadnych dolegliwości. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przeprowadzeniu sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz zakręceniu instalacji LPG w samochodach (Skoda Fabia, Renault Thalia). W akcji brały udział 2 zastępy straży pożarnej, policja i ZRM. * * * * * * * * * * * * *