2018-08-10 | Jednostka: KP PSP Busko-Zdrój

7 sierpnia 2018 roku około godziny 14 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Busku-Zdroju wpłynęła informacja o pożarze stodoły w miejscowości Kostera gm. Gnojno. Dyżurny do zdarzenia zadysponował trzy zastępy z JRG PSP z Buska- Zdroju oraz dwie jednostki OSP z Balic oraz Gnojna.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia jednostki ochrony przeciwpożarowej z Balic i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że pożarem objęta jest murowana stodoła kryta eternitem, brak zasilania w energię elektryczną. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdował się budynek gospodarczy z inwentarzem oraz budynek mieszkalny. Działania przybyłych na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnych polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz na podaniu łącznie pięciu prądów wody: trzech w natarciu na źródło pożaru oraz dwóch w obronie na zagrożone bezpośrednio obiekty. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do jego dogaszania. Znajdujące się wewnątrz stodoły siano i słomę przelewano wodą i wywożono na zewnątrz. Dokonano także prac rozbiórkowych spalonych i nadpalonych części obiektu przy pomocy podnośnika SH-23. W czasie akcji ratowniczo- gaśniczej korzystano dodatkowo z ciężkiego sprzętu typu Fadroma, ciągnika rolniczego wraz z ładowaczem typu Cyklop oraz ciągnika rolniczego wraz z przyczepą. Przelane wodą siano oraz słomę wywożono na pobliskie pole poza wsią. Wywożone na pole siano i słomę przelewano jeszcze dodatkowo prądem wody. Przed zakończeniem działań pogorzelisko oraz budynki narażone na oddziaływanie promieniowania cieplnego sprawdzono kamerą termowizyjną (sprzęt nie wykazał ukrytych zarzewi ognia).

Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji ratowniczo- gaśniczej udało się zapobiec przedostaniu ognia na sąsiadujące ze stodołą obiekty, a tym samym zminimalizować straty związane z powstaniem niszczycielskiego żywiołu.

W działaniach ratowniczo- gaśniczych udział brało 5 zastępów straży pożarnych, w tym 18 strażaków. Akcja gaśnicza trwała ponad 11 godzin.

Opracowanie: kpt. Jarosław Baran

Zdjęcia: KP PSP w Busku-Zdroju

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 18-08-2018 13:05, Wąchock pow. starachowicki . Wypadek 2 samochodów osobowych i ciężarowego. W wyniku zdarzenia 4 osoby z sam. osobowych zostały zabrane do szpitala. W działaniach udział brały 4 zastępy Straży Pożarnej.17.08.2018 r. Dwikozy pow. sandomierski. Około godziny 13:14 podczas prac polowych doszło do przygniecenia młodego mężczyzny przez ciągnik rolniczy. Po udzieleniu pomocy medycznej, Pogotowie Ratunkowe wraz z Strażą Pożarną przetransportowali poszkodowanego do śmigłowca ratunkowego. Równocześnie strażacy dokonali sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych z ciągnika rolniczego. W działaniach brały udział 4 zastępy Straży Pożarnej . 16.08.2018 r. Stopnica , pow. buski. Około godziny 15:34 doszło do pożaru kompleksu budynków na składzie budowlanym. Działania Straży Pożarnej polegały na podaniu 3 prądów gaśniczych piany ciężkiej oraz 5 prądów wody na palące się obiekty. W zdarzeniu nie było osób poszkodowanych. Zdarzenie nosi znamiona pożaru dużego. W działaniach udział brało 16 zastępów Straży Pożarnej. * 14.08.2018 r. Skarżysko - Kamienna ul.Krakowska. około godziny 10:54 doszło do pożaru samochodu osobowego. Pożarem objęta była komora silnika i częściowo wnętrze pojazdu. Strażacy ugasili pożar podając dwa prądy gaśnicze: jeden z szybkiego natarcia, a drugi podając pianę ciężką. Po ugaszeniu sprawdzono auto kamerą termowizyjną, wykluczając ukryte zarzewia ognia. W działaniach brał udział jeden zastęp Straży Pożarnej. * * * * *