2018-08-10 | Jednostka: KP PSP Busko-Zdrój

7 sierpnia 2018 roku około godziny 14 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Busku-Zdroju wpłynęła informacja o pożarze stodoły w miejscowości Kostera gm. Gnojno. Dyżurny do zdarzenia zadysponował trzy zastępy z JRG PSP z Buska- Zdroju oraz dwie jednostki OSP z Balic oraz Gnojna.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia jednostki ochrony przeciwpożarowej z Balic i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że pożarem objęta jest murowana stodoła kryta eternitem, brak zasilania w energię elektryczną. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdował się budynek gospodarczy z inwentarzem oraz budynek mieszkalny. Działania przybyłych na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnych polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz na podaniu łącznie pięciu prądów wody: trzech w natarciu na źródło pożaru oraz dwóch w obronie na zagrożone bezpośrednio obiekty. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do jego dogaszania. Znajdujące się wewnątrz stodoły siano i słomę przelewano wodą i wywożono na zewnątrz. Dokonano także prac rozbiórkowych spalonych i nadpalonych części obiektu przy pomocy podnośnika SH-23. W czasie akcji ratowniczo- gaśniczej korzystano dodatkowo z ciężkiego sprzętu typu Fadroma, ciągnika rolniczego wraz z ładowaczem typu Cyklop oraz ciągnika rolniczego wraz z przyczepą. Przelane wodą siano oraz słomę wywożono na pobliskie pole poza wsią. Wywożone na pole siano i słomę przelewano jeszcze dodatkowo prądem wody. Przed zakończeniem działań pogorzelisko oraz budynki narażone na oddziaływanie promieniowania cieplnego sprawdzono kamerą termowizyjną (sprzęt nie wykazał ukrytych zarzewi ognia).

Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji ratowniczo- gaśniczej udało się zapobiec przedostaniu ognia na sąsiadujące ze stodołą obiekty, a tym samym zminimalizować straty związane z powstaniem niszczycielskiego żywiołu.

W działaniach ratowniczo- gaśniczych udział brało 5 zastępów straży pożarnych, w tym 18 strażaków. Akcja gaśnicza trwała ponad 11 godzin.

Opracowanie: kpt. Jarosław Baran

Zdjęcia: KP PSP w Busku-Zdroju

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 16.10.2018r. Kielce, ul. 1 Maja. O godzinie 10:36 doszło do wypadku z udziałem 2 samochodów osobowych którymi łącznie podróżowało 3 osoby. Po przebadaniu dwie osoby zostały przetransportowane do szpitala na dalsze badania. W działaniach brały udział 2 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * 15.10.2018 r. Topola pow. kazimierski. O godzinie 18. 40 doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciągnikiem rolniczym. Działania strażaków polegały na udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy dwóm mężczyznom kierującym pojazdami oraz usunięciu skutków wypadku. W działaniach ratowniczych udział brały 3 zastępy straży pożarnej. 14.10.2018 r. Pińczów ul. Nowowiejska. Około godziny 12:09 doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych (Peugeot 206, Skoda Fabia, Renault Thalia), oraz motocyklu marki Suzuki. Na miejscu ZRM udzielał pomocy medycznej kierującemu motocyklem, który został zabrany na dalsze badania do Szpitala Powiatowego. Inne osoby biorące udział w zdarzeniu nie zgłaszały żadnych dolegliwości. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przeprowadzeniu sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz zakręceniu instalacji LPG w samochodach (Skoda Fabia, Renault Thalia). W akcji brały udział 2 zastępy straży pożarnej, policja i ZRM. * * * * * * * * * * * * *