2018-08-10 | Jednostka: KP PSP Busko-Zdrój

7 sierpnia 2018 roku około godziny 14 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Busku-Zdroju wpłynęła informacja o pożarze stodoły w miejscowości Kostera gm. Gnojno. Dyżurny do zdarzenia zadysponował trzy zastępy z JRG PSP z Buska- Zdroju oraz dwie jednostki OSP z Balic oraz Gnojna.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia jednostki ochrony przeciwpożarowej z Balic i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że pożarem objęta jest murowana stodoła kryta eternitem, brak zasilania w energię elektryczną. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdował się budynek gospodarczy z inwentarzem oraz budynek mieszkalny. Działania przybyłych na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnych polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz na podaniu łącznie pięciu prądów wody: trzech w natarciu na źródło pożaru oraz dwóch w obronie na zagrożone bezpośrednio obiekty. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do jego dogaszania. Znajdujące się wewnątrz stodoły siano i słomę przelewano wodą i wywożono na zewnątrz. Dokonano także prac rozbiórkowych spalonych i nadpalonych części obiektu przy pomocy podnośnika SH-23. W czasie akcji ratowniczo- gaśniczej korzystano dodatkowo z ciężkiego sprzętu typu Fadroma, ciągnika rolniczego wraz z ładowaczem typu Cyklop oraz ciągnika rolniczego wraz z przyczepą. Przelane wodą siano oraz słomę wywożono na pobliskie pole poza wsią. Wywożone na pole siano i słomę przelewano jeszcze dodatkowo prądem wody. Przed zakończeniem działań pogorzelisko oraz budynki narażone na oddziaływanie promieniowania cieplnego sprawdzono kamerą termowizyjną (sprzęt nie wykazał ukrytych zarzewi ognia).

Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji ratowniczo- gaśniczej udało się zapobiec przedostaniu ognia na sąsiadujące ze stodołą obiekty, a tym samym zminimalizować straty związane z powstaniem niszczycielskiego żywiołu.

W działaniach ratowniczo- gaśniczych udział brało 5 zastępów straży pożarnych, w tym 18 strażaków. Akcja gaśnicza trwała ponad 11 godzin.

Opracowanie: kpt. Jarosław Baran

Zdjęcia: KP PSP w Busku-Zdroju

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

Odwiedzin dziś 341

Odwiedzin od 28.12.2018 36331

* 24.03.2019 r. Lesica pow. kielecki. Około godziny 16.20 na niestrzeżonym przejeździe kolejowym doszło do zderzenia pociągu pasażerskiego z samochodem osobowym. Samochodem podróżowało 3 osoby , które po przebadaniu przez Pogotowie Ratunkowe pozostały na miejscu zdarzenia. Pasażerowie pociągu również nie odnieśli obrażeń. Strażacy zabezpieczyli stronę techniczną zdarzenia odłączając zasilanie w pojeździe, oraz zebrali płyny eksploatacyjne pojazdu. W działaniach brało udział 5 zastępów Straży Pożarnej.23.03.2019r. W dniu dzisiejszym na terenie województwa świętokrzyskiego doszło do 111 pożarów traw na nieużytkach. W działaniach ratowniczo - gaśniczych udział brało 213 zastępów oraz 1032 strażaków. 22.03.2019r. Kielce ul. Husarska. Około godziny 17:44 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Pojazdami podróżowało 6 osób. Strażacy wraz z Pogotowiem Ratunkowym udzielili pomocy medycznej poszkodowanym, równocześnie strażacy zabezpieczyli stronę techniczną zdarzenia poprzez odłączenie prądu w pojazdach, usunięciu płynów eksploatacyjnych, zabezpieczenie pojazdów. W działaniach brał udział 1 zastęp Straży Pożarnej. *