2018-01-10 | Jednostka: KM PSP Kielce

10 stycznia 2017r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Kielcach, wpłynęło zgłoszenie o prawdopodobieństwie zatrucia tlenkiem węgla dwóch osób mieszkających przy ul. Mazurskiej w Kielcach.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej okazało się, że jedna osoba  - kobieta - zasłabła podczas kąpieli w pomieszczeniu łazienki. Zaistniałą sytuację w porę zauważyła druga osoba przebywająca w mieszkaniu, która natychmiast  pomogła wydostać się kobiecie z łazienki, przy czym sama poczuła się gorzej.

Pierwsze na miejsce zdarzenia przybyło pogotowie ratunkowe, które udzieliło pomocy medycznej dwóm osobom, po czym zabrało je do szpitala. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i sprawdzeniu mieszkania urządzeniami pomiarowymi na obecność tlenku węgla. Niestety po uruchomieniu piecyka gazowego w łazience wykryto duże stężenie CO zagrażające życiu. Mieszkanie zostało przewietrzone, a mieszkania powyżej i poniżej również sprawdzono pod kątem obecności tlenku węgla. W trakcie tych czynności ustalono, że w sąsiadującym mieszkaniu również występuje niebezpieczne stężenie tlenku węgla, co potwierdzili pracownicy pogotowia gazowego.

Mieszkania zostały dokładnie przewietrzone i powtórnie sprawdzone na obecność CO, stwierdzając tym razem wyniki negatywne.
W mieszkaniu w którym doszło do zatrucia tlenkiem węgla był zainstalowany czujnik CO, niestety w nieodpowiednim miejscu. Skutkowało to barkiem alarmu, który w porę mógł ostrzec mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Pamiętajmy, że czujnik taki powinien znajdować się wyłącznie w pomieszczeniu, w którym istnieje ryzyko wystąpienia tlenku węgla (np. w miejscu zainstalowanego piecyka gazowego, kominka...) - inaczej nigdy nie spełni swojego zadania.

Opracowanie: asp. Marcin Pastuszka

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 21.09.2018r. Około godziny 15.30 w msc. Ruszcza-Płaszczyzna pow. sandomierski doszło do przewrócenia platformy sadowniczej podczas pracy. W wyniku zdarzenia 5 osób zostało zabranych do szpitala. Na miejscu ZRM, Policja, 4 zastępy Straży Pożarnej. * 19.09.2018 r. Około godziny 19.00 w msc. Górno, pow. kielecki doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W wyniku zderzenia ranna została jedna osoba. W akcji ratowniczej brało udział 5 zastępów straży pożarnej, Policja i ZRM. * 18.09.2018r. ok. godziny 14:53 w miejscowości Starachowice miał miejsce wypadek samochodu osobowego, którym podróżowały 3 osoby. W wyniku zdarzenia dwie kobiety zostały zabrane do szpitala, natomiast mężczyzna nie wymagał hospitalizacji. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP uczestnikom wypadku oraz odłączeniu akumulatora w pojeździe. W zdarzeniu udział brało 3 zastępy PSP. * * * * * * * * *