2018-01-10 | Jednostka: KM PSP Kielce

10 stycznia 2017r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Kielcach, wpłynęło zgłoszenie o prawdopodobieństwie zatrucia tlenkiem węgla dwóch osób mieszkających przy ul. Mazurskiej w Kielcach.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej okazało się, że jedna osoba  - kobieta - zasłabła podczas kąpieli w pomieszczeniu łazienki. Zaistniałą sytuację w porę zauważyła druga osoba przebywająca w mieszkaniu, która natychmiast  pomogła wydostać się kobiecie z łazienki, przy czym sama poczuła się gorzej.

Pierwsze na miejsce zdarzenia przybyło pogotowie ratunkowe, które udzieliło pomocy medycznej dwóm osobom, po czym zabrało je do szpitala. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i sprawdzeniu mieszkania urządzeniami pomiarowymi na obecność tlenku węgla. Niestety po uruchomieniu piecyka gazowego w łazience wykryto duże stężenie CO zagrażające życiu. Mieszkanie zostało przewietrzone, a mieszkania powyżej i poniżej również sprawdzono pod kątem obecności tlenku węgla. W trakcie tych czynności ustalono, że w sąsiadującym mieszkaniu również występuje niebezpieczne stężenie tlenku węgla, co potwierdzili pracownicy pogotowia gazowego.

Mieszkania zostały dokładnie przewietrzone i powtórnie sprawdzone na obecność CO, stwierdzając tym razem wyniki negatywne.
W mieszkaniu w którym doszło do zatrucia tlenkiem węgla był zainstalowany czujnik CO, niestety w nieodpowiednim miejscu. Skutkowało to barkiem alarmu, który w porę mógł ostrzec mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Pamiętajmy, że czujnik taki powinien znajdować się wyłącznie w pomieszczeniu, w którym istnieje ryzyko wystąpienia tlenku węgla (np. w miejscu zainstalowanego piecyka gazowego, kominka...) - inaczej nigdy nie spełni swojego zadania.

Opracowanie: asp. Marcin Pastuszka

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 18.03.2018 r. Kostki Małe pow. buski. o godz.00.22 samochód osobowy BMW uderzył w drzewo. W wyniku tego zdarzenia jedna osoba czyli kierujący tym pojazdem poniósł śmierć. W działaniach trwających ponad 4 godziny udział brały 3 zastępy straży pożarnej. * 15.03.2018r. Słupia pow. buski, Po godzinie 14 na DK79 doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciągnikiem siodłowym. W wyniku zdarzenia 1 osoba została zabrana do szpitala. Ruch odbywał się wahadłowo. W celu usunięcia blokującego jezdnię ciągnika siodłowego zadysponowano z KM PSP w Kielcach ciężki samochód ratownictwa technicznego MegaCity. Na miejscu działało 4 zastępy Straży Pożarnych, Policja oraz Pogotowie Ratunkowe. * 14.03.2018 r. Skarżysko - Kamienna ul. Krakowska. Około godziny 09:43 doszło do wypadku z udziałem 2 samochodów osobowych. W zdarzeniu poszkodowane zostały 4 osoby, które po przebadaniu przez pogotowie ratunkowe przetransportowano do szpitala. Straż pożarna zabezpieczyła miejsce zdarzenia, poddała sorpcji płyny eksploatacyjne, odłączyła akumulatory w pojazdach. W zdarzeniu brały udział 3 zastępy straży pożarnej. * 13.03.2018 r. Kielce ul. Grzegorza Piramowicza. Około godziny 21. 30 doszło do pożaru jednej ze ścian drewnianego budynku mieszkalnego. W celu ugaszenia ognia strażacy podali prąd gaśniczy wody. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. W akcji ratowniczo - gaśniczej udział brały 4 zastępy straży pożarnej. *