×

Błąd

Webmaster zablokował dostęp do tej strony i nie może zostać uruchomiona.

2018-01-10 | Jednostka: KM PSP Kielce

10 stycznia 2017r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Kielcach, wpłynęło zgłoszenie o prawdopodobieństwie zatrucia tlenkiem węgla dwóch osób mieszkających przy ul. Mazurskiej w Kielcach.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej okazało się, że jedna osoba  - kobieta - zasłabła podczas kąpieli w pomieszczeniu łazienki. Zaistniałą sytuację w porę zauważyła druga osoba przebywająca w mieszkaniu, która natychmiast  pomogła wydostać się kobiecie z łazienki, przy czym sama poczuła się gorzej.

Pierwsze na miejsce zdarzenia przybyło pogotowie ratunkowe, które udzieliło pomocy medycznej dwóm osobom, po czym zabrało je do szpitala. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i sprawdzeniu mieszkania urządzeniami pomiarowymi na obecność tlenku węgla. Niestety po uruchomieniu piecyka gazowego w łazience wykryto duże stężenie CO zagrażające życiu. Mieszkanie zostało przewietrzone, a mieszkania powyżej i poniżej również sprawdzono pod kątem obecności tlenku węgla. W trakcie tych czynności ustalono, że w sąsiadującym mieszkaniu również występuje niebezpieczne stężenie tlenku węgla, co potwierdzili pracownicy pogotowia gazowego.

Mieszkania zostały dokładnie przewietrzone i powtórnie sprawdzone na obecność CO, stwierdzając tym razem wyniki negatywne.
W mieszkaniu w którym doszło do zatrucia tlenkiem węgla był zainstalowany czujnik CO, niestety w nieodpowiednim miejscu. Skutkowało to barkiem alarmu, który w porę mógł ostrzec mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Pamiętajmy, że czujnik taki powinien znajdować się wyłącznie w pomieszczeniu, w którym istnieje ryzyko wystąpienia tlenku węgla (np. w miejscu zainstalowanego piecyka gazowego, kominka...) - inaczej nigdy nie spełni swojego zadania.

Opracowanie: asp. Marcin Pastuszka

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 17.06.2018 r. Sandomierz ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Około godziny 18:14 doszło do wypadku drogowego z udziałem samochodu ciężarowego i motocykla. W zdarzeniu brały udział 3 osoby. Strażacy po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy dwóm poszkodowanym, których następnie przekazali Pogotowiu Ratunkowemu. Równocześnie zajęli się stroną techniczną zdarzenia. Jedna z osób poszkodowanych została zabrana do szpitala. W działaniach brały udział 2 zastępy Straży Pożarnej.16.06.2018 r. Gałęzice, gm. Piekoszów, pow. kielecki. Około godz. 04:00 samochód osobowy wypadł z drogi, dachował po czym zatrzymał się na poboczu. Pojazdem podróżowały trzy osoby: dwie z nich wydostały się z pojazdu o własnych siłach, trzecia została przygnieciona dachem pojazdu. Strażacy po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, uwolnili osobę poszkodowaną. Obecny na miejscu lekarz stwierdził zgon mężczyzny. W działaniach ratowniczych udział brały 4 zastępy Straży Pożarnej. 15.06.2018 r. Rykoszyn, pow. kielecki. Około godz. 07:00 na łuku drogi powiatowej doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W wypadku brały udział 3 osoby. Strażacy po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, razem z Pogotowiem Ratunkowym udzielili pomocy medycznej poszkodowanym, równocześnie podjęli czynności ratownictwa technicznego przy pojazdach. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala przez ZRM. W działaniach brały udział 3 zastępy Straży Pożarnej. *