2018-01-10 | Jednostka: KM PSP Kielce

10 stycznia 2017r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Kielcach, wpłynęło zgłoszenie o prawdopodobieństwie zatrucia tlenkiem węgla dwóch osób mieszkających przy ul. Mazurskiej w Kielcach.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej okazało się, że jedna osoba  - kobieta - zasłabła podczas kąpieli w pomieszczeniu łazienki. Zaistniałą sytuację w porę zauważyła druga osoba przebywająca w mieszkaniu, która natychmiast  pomogła wydostać się kobiecie z łazienki, przy czym sama poczuła się gorzej.

Pierwsze na miejsce zdarzenia przybyło pogotowie ratunkowe, które udzieliło pomocy medycznej dwóm osobom, po czym zabrało je do szpitala. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i sprawdzeniu mieszkania urządzeniami pomiarowymi na obecność tlenku węgla. Niestety po uruchomieniu piecyka gazowego w łazience wykryto duże stężenie CO zagrażające życiu. Mieszkanie zostało przewietrzone, a mieszkania powyżej i poniżej również sprawdzono pod kątem obecności tlenku węgla. W trakcie tych czynności ustalono, że w sąsiadującym mieszkaniu również występuje niebezpieczne stężenie tlenku węgla, co potwierdzili pracownicy pogotowia gazowego.

Mieszkania zostały dokładnie przewietrzone i powtórnie sprawdzone na obecność CO, stwierdzając tym razem wyniki negatywne.
W mieszkaniu w którym doszło do zatrucia tlenkiem węgla był zainstalowany czujnik CO, niestety w nieodpowiednim miejscu. Skutkowało to barkiem alarmu, który w porę mógł ostrzec mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Pamiętajmy, że czujnik taki powinien znajdować się wyłącznie w pomieszczeniu, w którym istnieje ryzyko wystąpienia tlenku węgla (np. w miejscu zainstalowanego piecyka gazowego, kominka...) - inaczej nigdy nie spełni swojego zadania.

Opracowanie: asp. Marcin Pastuszka

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 12.12.2018r. Czajęcice, pow. ostrowiecki. Wypadek z udziałem samochodu ciężarowego i dostawczego. Pojazdami podróżowali sami kierowcy. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł kierowca sam. dostawczego. W działaniach udział brało 6 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * 11.12.2018 r. Rzeczyca Mokra, pow. sandomierski. Około godziny 17.20 do SK KP w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu na parterze. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono duże zadymienie w pomieszczeniu suteryn domu jednorodzinnego. Okazało się, że wewnątrz znajdują się nagromadzone rzeczy, które uległy zapaleniu. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu mediów w budynku, przeszukaniu obiektu, odnalezieniu nieprzytomnej kobiety, jej ewakuacji oraz przekazaniu poszkodowanej ratownikom ZRM. Następnie strażacy podali dwa prądy wody w natarciu na palące się śmieci. W wyniku tego zdarzenia o godz. 19.00 lekarz stwierdził zgon kobiety oraz postanowił zabrać do szpitala znajdującego się na miejscu mężczyznę. W działaniach udział brało 3 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * * * * *