2018-01-10 | Jednostka: KM PSP Kielce

10 stycznia 2017r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Kielcach, wpłynęło zgłoszenie o prawdopodobieństwie zatrucia tlenkiem węgla dwóch osób mieszkających przy ul. Mazurskiej w Kielcach.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej okazało się, że jedna osoba  - kobieta - zasłabła podczas kąpieli w pomieszczeniu łazienki. Zaistniałą sytuację w porę zauważyła druga osoba przebywająca w mieszkaniu, która natychmiast  pomogła wydostać się kobiecie z łazienki, przy czym sama poczuła się gorzej.

Pierwsze na miejsce zdarzenia przybyło pogotowie ratunkowe, które udzieliło pomocy medycznej dwóm osobom, po czym zabrało je do szpitala. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i sprawdzeniu mieszkania urządzeniami pomiarowymi na obecność tlenku węgla. Niestety po uruchomieniu piecyka gazowego w łazience wykryto duże stężenie CO zagrażające życiu. Mieszkanie zostało przewietrzone, a mieszkania powyżej i poniżej również sprawdzono pod kątem obecności tlenku węgla. W trakcie tych czynności ustalono, że w sąsiadującym mieszkaniu również występuje niebezpieczne stężenie tlenku węgla, co potwierdzili pracownicy pogotowia gazowego.

Mieszkania zostały dokładnie przewietrzone i powtórnie sprawdzone na obecność CO, stwierdzając tym razem wyniki negatywne.
W mieszkaniu w którym doszło do zatrucia tlenkiem węgla był zainstalowany czujnik CO, niestety w nieodpowiednim miejscu. Skutkowało to barkiem alarmu, który w porę mógł ostrzec mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Pamiętajmy, że czujnik taki powinien znajdować się wyłącznie w pomieszczeniu, w którym istnieje ryzyko wystąpienia tlenku węgla (np. w miejscu zainstalowanego piecyka gazowego, kominka...) - inaczej nigdy nie spełni swojego zadania.

Opracowanie: asp. Marcin Pastuszka

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 14.01.2018r. Kielce ul. Krakowska ok. godz. 17.40 doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych. W wyniku zdarzenia nikt nie został ranny. W działaniach udział brało 2 zastępy PSP. * 13.01.2018 r. Miedziana Góra pow. kielecki. O godz. 04.13 doszło do pożaru drewnianego budynku mieszkalnego. Działania straży polegały na ugaszeniu ognia oraz ewakuacji osoby znajdującej się w środku budynku a następnie przekazaniu ZRM, który niezwłocznie przystąpił do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W wyniku tego zdarzenia 1 os. poniosła śmierć, a 2 zostały ranne. W działaniach trwających 4,5 godz. udział brało 9 zastępów straży pożarnej w tym 36 strażaków. * 12.01.2018 r. Majków pow. skarżyski. O godzinie 17.30 doszło do pożaru budynku mieszkalnego. Działania strażaków polegały na ugaszeniu ognia i udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poparzonemu w pożarze właścicielowi. W działaniach udział brało 5 zastępów straży pożarnej.11.01.2018 r. Busko-Zdrój, ul. Bohaterów Warszawy. O godzinie 13:02 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych: Nissana Juke z BMW. Pojazdami podróżowały cztery osoby. Strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanej pasażerce z BMW. Wszyscy uczestniczy zdarzenia zostali zabrani do szpitala przez ZRM.W działaniach ratowniczych udział brały 3 zastępy państwowej straży pożarnej. * * * * * *