2017-03-31 | Jednostka: KP PSP Starachowice

W powiecie starachowickim w tym roku strażacy interweniowali już przy 80 pożarach traw. Najwięcej pożarów jest na terenie Starachowic oraz gminy Brody - najbezpieczniejsze pod tym względem sa gminy Mirzec i Pawłów.

Na wykresie umieszczono liczbę pożarów traw w powiecie starachowickim w latach 2016 - 2017 za okres pierwszych trzech miesięcy roku.

Za większość pożarów traw jest niestety odpowiedzialny człowiek. Wśród ludzi panuje błędne przekonanie, że spalenie suchej trawy w naturalny sposób użyźni glebę - co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost trawy.

Za ten mit najwięcej płacą ludzie, którzy umierają w pożarach lub tracą swoje mienie w wyniku rozprzestrzenienia się ognia z suchej trawy na zabudowania. Co roku w Polsce w wyniku pożarów traw ginie kilka osób.

W powiecie starachowickim również w przeszłości dochodziło do tragicznych w skutkach pożarów traw: 31 marca roku 2011 roku przy ul. Wschodniej w Starachowicach w pożarze trawy zginął mężczyzna - rok później w 2012 roku w Pawłowie również pożar pozostałości roślinnych zebrał śmiertelne żniwo (zginął 79-latek). 

Prędkość rozprzestrzeniania się ognia przy pożarze trawy może wynosić 20 km/h - przeciętny biegacz porusza się z prędkością 19 km/h a to oznacza, że nie zawsze jest możliwość ucieczki.

Pożar łąki nie użyźni gleby a wręcz odwrotnie - wyjałowi. Spalenie suchej trawy nie przyspieszy rozwoju nowej roślinności. Cenne rośliny wyginą a najszybciej odrosną chwasty. 

Wypalanie traw jest zabronione ! Grożą za to wysokie kary - nawet do 5 tysięcy zł.
W przypadkach gdzie jest zagrożone mienie lub życie - od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Opracowano na podstawie materiałów Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej

Dodał:st. kpt. Marcin Nyga

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 18.03.2018 r. Kostki Małe pow. buski. o godz.00.22 samochód osobowy BMW uderzył w drzewo. W wyniku tego zdarzenia jedna osoba czyli kierujący tym pojazdem poniósł śmierć. W działaniach trwających ponad 4 godziny udział brały 3 zastępy straży pożarnej. * 15.03.2018r. Słupia pow. buski, Po godzinie 14 na DK79 doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciągnikiem siodłowym. W wyniku zdarzenia 1 osoba została zabrana do szpitala. Ruch odbywał się wahadłowo. W celu usunięcia blokującego jezdnię ciągnika siodłowego zadysponowano z KM PSP w Kielcach ciężki samochód ratownictwa technicznego MegaCity. Na miejscu działało 4 zastępy Straży Pożarnych, Policja oraz Pogotowie Ratunkowe. * 14.03.2018 r. Skarżysko - Kamienna ul. Krakowska. Około godziny 09:43 doszło do wypadku z udziałem 2 samochodów osobowych. W zdarzeniu poszkodowane zostały 4 osoby, które po przebadaniu przez pogotowie ratunkowe przetransportowano do szpitala. Straż pożarna zabezpieczyła miejsce zdarzenia, poddała sorpcji płyny eksploatacyjne, odłączyła akumulatory w pojazdach. W zdarzeniu brały udział 3 zastępy straży pożarnej. * 13.03.2018 r. Kielce ul. Grzegorza Piramowicza. Około godziny 21. 30 doszło do pożaru jednej ze ścian drewnianego budynku mieszkalnego. W celu ugaszenia ognia strażacy podali prąd gaśniczy wody. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. W akcji ratowniczo - gaśniczej udział brały 4 zastępy straży pożarnej. *