2020-05-11 | Jednostka: KP PSP Sandomierz

Dnia 10 maja 2020 roku o godzinie 9:00 Jego Ekscelencja ks. bp Krzysztof Nitkiewicz w sandomierskiej bazylice katedralnej, odprawił Mszę św. w intencji strażaków diecezji sandomierskiej. Uroczystą Eucharystię koncelebrowali strażaccy kapelani ks. prał. Józef Śmigiel - kapelan powiatowy, ks. prał. Lech Siekierski - kapelan diecezjalny oraz proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Zygmunt Gil. Na czele reprezentacji strażaków Państwowej Straży Pożarnej stał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu st. kpt. Piotr Krytusa. Razem ze strażakami ochotnikami w Eucharystii udział wzięli Wiceprezesi Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh Waldemar Maruszczak i dh Mirosław Kwapiński.

Ks. bp Krzysztof Nitkiewicz podczas homilii zwrócił uwagę na postać patrona strażaków, św. Floriana i jego męczeńską śmierć „Męczeństwo św. Floriana było ukoronowaniem przebytej przez niego drogi. Było zwieńczeniem życia wypełnionego miłością do Boga i drugiego człowieka.” Następnie skierował swe słowa do zgromadzonych strażaków: „Drodzy strażacy, szukając dobra, prawdy i piękna, które przez waszą służbę przybierają konkretną formę, idziecie podobną drogą. Nie zastanawiacie się nad tym, jak uratować siebie, ale niesiecie ratunek innym.” Podczas Eucharystii kilkukrotnie padły słowa wyhaftowane na strażackich sztandarach, które ks. bp przywołał również podczas homilii - „To wszystko idzie w parze z przywiązaniem do Kościoła i zaangażowaniem w jego życie. Stąd wizerunek św. Floriana oraz hasło: „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”, które są wyhaftowane na waszych sztandarach, nie stanowią ozdoby i nie są tylko nawiązaniem do pięknej polskiej tradycji. To jest wyraz waszej tożsamości oraz działania, które wzbudzają nasz podziw i wdzięczność.” Biskup wezwał również strażaków aby wytrwali w tej szlachetnej służbie.

Uświetnieniem tej Mszy św. było również przygotowanie posługi liturgicznej przez strażaków, zarówno tych zawodowych jak i ochotniczych.

Na zakończenie Mszy św. Komendant Powiatowy PSP st. kpt. Piotr Krytusa podziękował Jego Ekscelencji za przepiękną Eucharystię odprawioną w intencji strażaków. Na ręce ks. Biskupa złożył również najlepsze życzenia. Po raz kolejny zebrani usłyszeli słowa ze strażackich sztandarów kiedy Pan Komendant zapewnił ks. Biskupa o trwaniu zgodnie z dewizą „ Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”

 

Opracował: mł. kpt. Krzysztof Tabaka

Zdjęcia: Diecezja Sandomierska, KP PSP Sandomierz

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

Odwiedzin dziś 253

Odwiedzin od 28.12.2018 205852

* 26.05.2020r. Wola Jachowa powiat kielecki. Około godziny 20.30 doszło do wypadku samochodu osobowego którym podróżowały 3 osoby. Strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym którzy zostali przekazani Pogotowiu Ratunkowemu, równocześnie zajęli się stroną techniczną zdarzenia. W działaniach brały udział 4 zastępy Straży Pożarnej wraz z innymi służbami.11.05.2020 r. Busko-Zdrój ul. Dmowskiego. Około godziny 9.36 doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklem. Pojazdami podróżowali sami kierowcy. Strażacy zabezpieczyli pojazdy, odłączyli zasilanie, zebrali rozlane płyny eksploatacyjne. Pogotowie Ratunkowe po przebadaniu uczestników zdarzenia zabrało kierowcę motocykla do szpitala. W działaniach brały udział 3 zastępy Straży Pożarnej wraz z innymi służbami.06.05.2020 r. Fałków, pow. konecki. Około godziny 4.50 do SK KP w Końskich wpłynęło zgłoszenie o pożarze składowiska odpadów. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu 6 prądów wody w natarciu na palące się odpady. Następnie przy pomocy ciężkiego sprzętu hałda była przerzucana i sukcesywnie przelewana wodą. Pożarem objęte były odpady na powierzchni 900 m. kw. W działaniach udział brało 30 zastępów Straży Pożarnej tj. 98 strażaków oraz inne służby. * *