2020-02-11 | Jednostka: KP PSP Starachowice

9 lutego 2020 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach przeprowadzono egzamin kończący szkolenie podstawowe dla strażaków ratowników ochotniczych straży pożarnych. Do egzaminu przystąpiło 11 strażaków OSP z gmin: Bodzentyn, Brody, Mirzec i Pawłów.

W trakcie trwania kursu strażacy ćwiczyli m.in. w komorze dymowej Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia KW PSP Kielce. Test komory dymowej przewiduje m.in. przejście przez labirynt w warunkach symulowanego pożaru (temperatura, zadymienie, brak widoczności, ograniczona przestrzeń, hałas). Sprawdzian ma przygotować strażaków do pracy przy dużym obciążeniu psychofizycznym oraz do poruszania się w nieznanym i skomplikowanym układzie przestrzennym. Zaliczenie testu komory dymowej jest obligatoryjnym warunkiem ukończenia kursu.

Kursanci w trakcie szkolenia opanowali umiejętność pracy ze sprzętem ratowniczo - gaśniczym. W ramach szkolenia zrealizowano m.in. zajęcia z zakresu wydawania sygnałów i poleceń uczestnikom ruchu na drodze. Wskazany blok tematyczny poprowadził podk. Mirosław Kusztal - Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Zajęcia z ratownictwa i taktyki gaszenia pożarów zrealizowali oficerowie i aspiranci Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej PSP w Starachowicach.

 

Opracowanie: mł. bryg. Marcin Nyga
Zdjęcia: st. kpt. Jarosław Sobczak

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

Odwiedzin dziś 240

Odwiedzin od 28.12.2018 226119

* W dniu 05.08.2020 r. ok. godz. 19:30 w msc. Nieskurzów, pow. opatowski na drodze krajowej DK74 doszło do wypadku z udziałem 2 samochodów ciężarowych i 1 sam. osobowego. W wyniku zaistniałego zdarzenia 3 osoby zostały poszkodowane. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kpp poszkodowanym oraz pomocy w ich transporcie do karetek pogotowia. W działaniach udział wzięło 5 zastępów PSP i OSP, Pogotowie Ratunkowe, w tym LPR oraz Policja. * W dniu 1.08.2020 r. ok. godz. 14:10 w msc. Osiek, powiat staszowski, doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem dostawczym. Pojazdami łącznie podróżowało 8 osób, które zostały ranne. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kpp poszkodowanym oraz pomocy w ich transporcie do karetek pogotowia. W działaniach udział wzięło 5 zastępów PSP i OSP, Pogotowie Ratunkowe, w tym LPR oraz Policja. * W dniu 30.07.2020 roku o godz. 21. 44 samochód osobowy wypadł z jezdni. Strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu kierowcy. W działaniach udział brały 2 zastępy straży pożarnej. * *