2019-10-08 | Jednostka: KP PSP Ostrowiec

Dyrektorzy szkół, przedszkoli, internatów, domów dziecka i placówek o podobnym przeznaczeniu dbając o zdrowie i życie swoich podopiecznych oraz pracowników co roku dokonują sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji z zarządzanych przez siebie budynków, innymi słowy przeprowadzają ćwiczenia ewakuacyjne wypełniając tym samym zapisy § 17 ust. 2 Rozporządzenia MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Przepis ten stanowi że „w przypadku obiektów, w których cyklicznie zmienia się jednocześnie grupa powyżej 50 użytkowników, w szczególności: szkół, przedszkoli, internatów, domów studenckich, praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji należy dokonać - co najmniej raz na rok, jednak w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia rozpoczęcia korzystania z obiektu przez nowych użytkowników”. Właściciele lub zarządcy w/w budynków o prowadzeniu „próbnej ewakuacji” powiadamiają właściwego miejscowo komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej nie później niż na tydzień przed ich przeprowadzeniem.

Na terenie powiatu ostrowieckiego strażacy na czele z komendantem od początku roku szkolnego odwiedzają placówki, gdzie prowadzone są ćwiczenia ewakuacyjne. Mają oni za zadanie zapoznanie uczniów i pracowników obiektów z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia. Z pomocą ratowników staramy się  przygotować dzieci, młodzież oraz kadrę pedagogiczną do sytuacji, w której może zaistnieć konieczność szybkiego, zorganizowanego i pozbawionego elementu paniki, opuszczenia miejsca nauki, zabawy i pracy. Za każdym razem funkcjonariusze przypominają, że najważniejsze to bezpiecznie wyjść na zewnątrz i nie ma tu czasu na ubieranie się w szatni, zbieranie swoich rzeczy, czy dokumentowania zdarzenia w mediach społecznościowych i lepiej zrozumieć to wcześniej, bo przy pożarze każda źle podjęta decyzja może mieć wpływ na nasze i czyjeś życie. Czas spędzony z młodzieżą strażacy poświecili również na propagowanie pozytywnych postaw wśród młodych ludzi w zakresie bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej, w domu, podczas sezonu grzewczego w myśl kampanii „Kreci mnie bezpieczeństwo”.

 

Opracowanie: mł. bryg. Barbara Majdak,

Zdjęcia: archiwum KP PSP Ostrowiec Św.

 

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

Odwiedzin dziś 100

Odwiedzin od 28.12.2018 122823

* 18.10.2019 r. Jacentów, pow. konecki . Około godziny 19:33 na DK 74 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych Fiat 500 i Honda Civic. Pojazdami podróżowały łącznie 4 osoby . Wszyscy uczestnicy zadrzenia zostali zabrani na obserwację na SOR w Końskich.W działaniach udział brały 4 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * 17.10.2019 r. Koniecmosty pow. buski. O godz. 8.45 na drodze wojewódzkiej DW 776 doszło do wypadku drogowego z udziałem samochodu osobowego Opel Astra z samochodem ciężarowym Volvo. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu oraz wydobyciu poszkodowanej osoby z samochodu osobowego przy użyciu noszy typu deska. Po przebadaniu przez załogę ZRM, dwie osoby zostały zabrane do szpitala na badani. W działaniach udział brały 4 zastępy Straży Pożarnej. * 16.10.2019 r. Radoszki, pow. sandomierski. Około godziny 09:30 na prywatnej posesji doszło do pożaru samochodu osobowego. Brak osób poszkodowanych. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 1 prądu wody w natarciu na pożar oraz odłączeniu akumulatora w pojeździe. Dodatkowo pojazd skontrolowano przy pomocy kamery termowizyjnej w celu wykluczenia ukrytych zarzewi ognia. W działaniach udział brało 2 zastępy Straży Pożarnej. * * * * * * * * * * * * * *