W dniach 3-6 września 2019 roku na terenie Targów Kielce odbywały się XXVII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego oraz XXV Międzynarodowe Targi Logistyczne LOGISTYKA. Jest to jedna z największych i najważniejszych wystaw tego rodzaju w Europie. Każdego roku wydarzenie to przyciąga do Kielc kilkadziesiąt tysięcy gości z całego świata. Wśród nich znajdują się oficjalne delegacje, w tym przedstawiciele ambasad, ministerstw obrony, sztabów armii zarówno z Polski jak i z zagranicy.

Na tegorocznych Targach MSPO i Logistyki swój sprzęt i technologie prezentowało ponad 620 firm z 32 krajów świata.

Podczas uroczystości otwarcia, gości powitał prezes Zarządu Targów Kielce dr Andrzej Mochoń, głos zabrali również Prezydent Kielc, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Pani  Ambasador USA w Polsce, Minister Obrony Narodowej - Mariusz Błaszczak, Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów - Marek Suski, który odczytał list premiera Mateusza Morawickiego oraz Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Andrzej Duda, który oficjalnie otworzył Salon.

Państwową Straż Pożarną reprezentowali przedstawiciele Komendanta Głównego PSP st. bryg. Jarosław Latuszek - Zastępca Dyrektora Biura Logistyki wraz z oficerami Komendy Głównej PSP oraz Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP - bryg. Krzysztof Ciosek wraz z zastępcami st. bryg. Robertem Sabatem i bryg. Grzegorzem Rajcą oraz Komendant Miejski PSP w Kielcach - bryg. Sławomir Karwat.

Podczas MSPO prezentowany był sprzęt i wyposażenie obejmujące wszystkie segmenty produkcji wojskowej, tj.: sprzęt wojsk inżynieryjnych, artyleryjskie i rakietowe systemy przeciwlotnicze, systemy rozpoznawania oraz sprzęt logistyczny. W czasie wystawy można było także zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt łączności, systemy IT, uzbrojenie i sprzęt Marynarki Wojennej, sprzęt specjalistyczny Policji, sprzęt specjalistyczny Straży Granicznej, nowoczesny sprzęt gaśniczy i ratowniczy oraz sprzęt transportowy (kołowy, gąsienicowy i pływający). Dodatkowo wiele stoisk prezentowało przedmioty mundurowe, sprzęt i materiały medyczne.

Tradycyjnie Komenda Wojewódzka PSP w Kielcach w hali targowej wystawiła stoisko, na którym zaprezentowany był sprzęt przeznaczony do działań ratowniczo-gaśniczych, w tym do ratownictwa technicznego, wodnego i wysokościowego. Przedstawiony był również film ukazujący najważniejsze działania jednostek PSP z terenu województwa świętokrzyskiego w 2018 roku.

W dniu służb podległych MSWiA (trzeci dzień trwania targów) odbył się pokaz dynamiczny wyszkolenia i usprzętowienia jednostek Państwowej Straży Pożarnej, zorganizowany przez Komendę Wojewódzką PSP oraz Komendę Miejską PSP w Kielcach. Zaprezentowane zostały epizody taktyczne z zakresu ratownictwa drogowego, chemicznego i wysokościowego realizowane przez siły i środki Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego, Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego oraz Grupy Ratownictwa Wysokościowego z jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 1 i Nr 3 w Kielcach.
Wśród licznego grona obserwatorów byli m.in.: Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP wraz z zastępcami, Komendant Miejski PSP w Kielcach, wszyscy Komendanci Powiatowi PSP z terenu województwa świętokrzyskiego oraz przedstawiciele organizatorów i wystawców.
    
Ponadto, w dniu 6 września (sobota) Targi Kielce zapraszają na bezpłatny DZIEŃ OTWARTY Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Organizatorzy udostępnią fragment wystawy, który będą mogły zwiedzać nie tylko osoby interesujące się militariami, ale również młodzież i rodziny z dziećmi bez ograniczeń wiekowych. Prezentowany szerokiej publiczności potencjał m.in. Sił Zbrojnych RP służyć ma budowaniu tożsamości narodowej oraz wychowaniu w duchu patriotycznym. Należy dodać, że Dni Otwarte MSPO są bezpłatne dla zwiedzających.

Salon przemysłu obronnego i logistyki Honorowym Patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Opracowanie: bryg. Adam Zaborowski, KW PSP w Kielcach
Zdjęcia: KW PSP Kielce i Targi Kielce

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

Odwiedzin dziś 187

Odwiedzin od 28.12.2018 113449

* 21.09.2019r. Włoszczowa, ul. Sienkiewicza. Około godziny 15:50 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych (Fiat Seicento, Hyundai Santa Fe). W wyniku zdarzenia zostało uszkodzone również ogrodzenie posesji. Pojazdami podróżowały 3 osoby. Strażacy zabezpieczyli miejsce wypadku, odłączyli zasilanie elektryczne w pojazdach i LPG w samochodzie Hyundai. Na miejscu zdarzenia ZRM, który udzielał pomocy medycznej trzem osobom, które z kolei zabrano do szpitala.W działaniach brały udział 2 zastępy Państwowej zastępy Straży Pożarnej. * 17.09.2019r. W związku z silnymi wiatrami na terenie woj. świętokrzyskiego doszło do 37 interwencji (wiatrołomy). W działaniach brało udział 45 zastępy straży pożarnej i 208 ratowników. * *