2019-08-08 | Jednostka: KP PSP Starachowice

Strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach 6 sierpnia b.r. uczestniczyli w konferencji zorganizowanej przez Nadleśnictwo Starachowice. Spotkanie poświęcono wdrożonemu przez starachowickich leśników nowatorskiemu systemowi wykrywania pożarów na obszarach leśnych.

System umożliwia wykrycie pożaru w lesie i przekazanie informacji do straży pożarnej. Monitoring „Smoke detection” opiera się na sieci kamer na wieżach obserwacyjnych. Innowacją w stosunku do obecnych dostrzegalni jest możliwość wyeliminowania obserwatorów, którzy fizycznie dyżurują na wieżach i obserwują otoczenie pod kątem występowania dymu.

Kamery stanowiące trzon systemu są odporne na czynniki atmosferyczne łącznie z możliwością załączenia grzałek na wypadek zaśnieżenia obiektywu. Każda z dostrzegalni jest połączona z punktem alarmowo- dyspozycyjnym nadleśnictwa za pomocą dedykowanych łączy światłowodowych. Oprogramowanie systemu na podstawie algorytmów realizuje automatyczną detekcję dymu wraz z przesyłem danych o pożarze i jego lokalizacji. System wysyła alerty o pożarze na urządzenia mobilne wraz z udostępnieniem danych o lokalizacji źródła dymu.

W trakcie konferencji przeprowadzono próby skuteczności systemu. W dwóch punktach lasu wytworzono zadymienie za pomocą świec dymnych. System teledetekcji ze 100 % dokładnością wykrył źródło zadymienia wraz z podaniem geoprzestrzennych danych o lokalizacji pożaru. Warto wspomnieć, że te same źródła zadymienia równolegle wykryli obserwatorzy na dostrzegalniach pożarowych. Lokalizacja wskazywana przez obserwatorów w dostrzegalniach na podstawie azymutów i punktów charakterystycznych nie była tak precyzyjna, jak w przypadku systemu „Smoke detection”.

Budowę systemu teledetekcji poprzedziły szczegółowe analizy mające na celu wytypowanie miejsc budowy wież obserwacyjnych. Prace te prowadzono przy współudziale Komendy Powiatowej PSP w Starachowicach, która m.in. udostępniła leśnikom mapowe dane numeryczne ze statystykami występowania pożarów. Strażacy uczestniczyli również  w testach widoczności terenu z miejsc wytypowanych na podstawie mapy wysokościowej terenu.

Działania Nadleśnictwa Starachowice oraz Komendy Powiatowej PSP w Starachowicach są odpowiedzią na obecne wyzwania związane z ochroną przeciwpożarową lasów. System teledetekcji dymu monitorujący starachowickie lasy przyspieszy wykrycie pożaru i umożliwi skrócenie czas dojazdu jednostek ochrony ppoż do źródła ognia.

Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Marcin Nyga, Grzegorz Wachnicki - Nadleśnictwo Starachowice

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

Odwiedzin dziś 242

Odwiedzin od 28.12.2018 167926

* 22.02.2020r. W dniu dzisiejszym na terenie województwa świętokrzyskiego doszło do 11 wypadków i kolizji na drogach. W zdarzeniach tych poszkodowane zostały 4 osoby. W działaniach ratowniczych udział brały 22 zastępy Straży Pożarnej. 21.02.2020r. Kopaniny, pow. konecki o godz. 08:01 na drodze DW 746 stwierdzono wypadek drogowy z udziałem 2 samochodów osobowych: Toyota Yaris oraz Peugeot 107 .Działania JOP polegały m.in. na udzieleniu kpp rannym uczestnikom zdarzenia. ZRM zabrał do szpitala 3 osoby.W akcji ratowniczej brały udział 3 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * 20.02.2020r. Dąbrowa pow. kielecki o godz. 17:55 na drodze S 7 samochód dostawczy marki Renault uderzył w bariery energochłonne. Pojazdem podróżowały 3 osoby. U kierującego samochodem lekarz stwierdził zgon, pozostałe dwie osoby zostały zabrane do szpitala. W akcji ratowniczej brały udział 3 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * * 19.02.2020 r. Gnojno pow. buski . O godzinie 9. 20 na niestrzeżonym przejeździe kolejowym doszło do zderzenia pociągu towarowego z samochodem osobowym W zdarzeniu nikt nie został poszkodowany. W usuwaniu skutków wypadku udział brały 4 zastępy Straży Pożarnej.18.02.2020 r.Tuczępy, pow. buski. Około godziny 12:50 doszło do zderzenia dwóch samochodów: osobowego i dostawczego. Pojazdami podróżowały 3 osoby. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji rannego kierowcy Fiata Seicento, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz sorpcji plamy substancji ropopochodnej. Pasażer Fiata oraz kierowca Busa opuścili swoje pojazdy samodzielnie jeszcze przed przybyciem służb ratunkowych doznając nieznacznych obrażeń głów (udzielono im kpp). W wyniku zdarzenia wszyscy jego uczestnicy zostali zabrani do szpitala. W działaniach udział brało 8 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * * * * * * * * * *