2018-12-06 | Jednostka: KP PSP Ostrowiec Św.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim właśnie wzbogaciła się o długo oczekiwany nowy samochód specjalny z drabiną mechaniczną SD 37 z koszem ratowniczym o udźwigu 500 kg oraz o agregat prądotwórczy przewoźny o mocy min. 40 kVA. Świeżo zakupiony samochód zastąpi wysłużony, już ponad dwudziestoletni podnośnik hydrauliczny SH 30. Koszt zakupu nowego wozu bojowego to ponad 2,5 miliona złotych, inwestycja została zrealizowana z projektu „Zwiększenie skuteczności prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych” w skrócie DAR realizowanego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Otrzymanie takiego profesjonalnego sprzętu to duże wydarzenie w życiu ostrowieckiej jednostki, dlatego strażacy zaprezentowali go na specjalnym pokazie przy udziale przedstawicieli lokalnych mediów. Teraz ratownicy będą mogli szybciej i bezpieczniej docierać do osób poszkodowanych i uwięzionych na wysokości, a także skuteczniej prowadzić działania gaśnicze nawet na ostatnich kondygnacjach ostrowieckich wieżowców. Samochód zostanie oficjalnie wprowadzony do podziału bojowego na przełomie roku 2018/2019 po przeprowadzeniu niezbędnych szkoleń dla strażaków. Samochód wyposażony jest m.in. w:

  • kamerę termowizyjną,
  • agregat prądotwórczy z zestawem oświetleniowym,
  • działko wodno- pianowe sterowane zdalnie przez operatora,
  • zwijadło szybkiego natarcia montowane w koszu,
  • nosze koszowe z możliwością montażu w koszu ratowniczym,
  • funkcję dźwigu.

Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne zastosowane w pojeździe sprawiają, że jego użytkowanie jest dużo bardziej komfortowe i bezpieczne zarówno dla ratowników, jak i osób potrzebujących pomocy.

Opracowanie i zdjęcia: st. kpt. Barbara Majdak

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

Odwiedzin dziś 79

Odwiedzin od 28.12.2018 154254

* 18.01.2020 r. Podgórze pow. kielecki. Około godziny 11.54 doszło do wypadku samochodu osobowego. W samochodzie znajdował się nieprzytomny mężczyzna, do którego był utrudniony dostęp. Strażacy przy użyciu narzędzi hydraulicznych, wydostali poszkodowanego. Po wydobyciu razem z Pogotowiem Ratunkowym udzielali pomocy medycznej kierowcy. Śmigłowiec Ratowniczy zabrał rannego do szpitala. W działaniach brały udział 4 zastępy Straży Pożarnej.17.01.2020 r. Psary Kąty pow. kielecki. o gadzinie 12. 20 doszło do potrącenia i uwięzienia pod samochodem dostawczym kobiety. Działania straży pożarnej polegały na wykonaniu dostępu do osoby poszkodowanej. Lekarz wobec osoby znajdującej się pod pojazdem swierdził zgon . W działaniach ratowniczych udział brało 6 zastępów straży pożarnej. 16.01.2020 r. Dębiany, pow. sandomierski. Około godziny 8:45 doszło do zderzenia busa kursowego z samochodem dostawczym na drodze powiatowej. Pojazdami łącznie podróżowało 8 osób (7 w busie, 1 w sam. dostawczym). Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy dwóm osobom, odłączeniu akumulatorów w pojazdach, a także dokonaniu stabilizacji sam. dostawczego przy pomocy podpór stabilizacyjnych. W wyniku zdarzenia poszkodowanych zostało 7 osób w tym 2 dzieci. W działaniach udział brało 5 zastępów Straży Pożarnej oraz inne służby. * * * * * * * * * * * * * * *