2018-12-03 | Jednostka: KP PSP Opatów

30 listopada 2018 roku w ramach kampanii edukacyjno- informacyjnej „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa” odbyły się spotkania w dwóch placówkach oświatowych na terenie gminy Tarłów, tj. w Publicznej Szkole Podstawowej w Tarłowie i Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Sulejowie.

Strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie przeprowadzili pogadanki z dyrekcją, gronem pedagogicznym oraz uczniami na temat czujek tlenku węgla. Ratownicy omawiali, dlaczego tak potrzebne w naszym domu są czujki tlenku węgla i dymu, jak zachować się w przypadku zagrożenia związanego z "czadem" oraz powstaniem pożaru. Słuchacze dowiedzieli się również, gdzie należy instalować czujki oraz jak takie czujki wyglądają. Strażacy przypominali numery alarmowe, mówili jak uchronić się przed pożarem oraz rozdawali ulotki informacyjne na wyżej wymienione tematy. Ponadto, strażacy przekazali dyrektorom tych placówek kalendarze plakatowe PSP na rok 2019 oraz materiały dydaktyczne dotyczące tej  tematyki.

Ze względu na rozpoczynający się okres zimowy warto rozmawiać i edukować o zagrożeniach jakie mogą wystąpić podczas tego okresu. Na koniec spotkania omówione zostały podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym.

 

Opracowanie: asp. Grzegorz Pargieła

Zdjęcia: mł. ogn. Łukasz Brelak

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

Odwiedzin dziś 230

Odwiedzin od 28.12.2018 122194

* 16.10.2019 r. Radoszki, pow. sandomierski. Około godziny 09:30 na prywatnej posesji doszło do pożaru samochodu osobowego. Brak osób poszkodowanych. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 1 prądu wody w natarciu na pożar oraz odłączeniu akumulatora w pojeździe. Dodatkowo pojazd skontrolowano przy pomocy kamery termowizyjnej w celu wykluczenia ukrytych zarzewi ognia. W działaniach udział brało 2 zastępy Straży Pożarnej. * 15.10.2019 r. Czekarzewice Drugie, pow. opatowski. Około godziny 06:07 na DK 79 doszło do zderzenia samochodu osobowego Volvo z ciągnikiem siodłowym (VOLVO) z naczepą do przewozu cementu (28 ton cementu). Pojazdami podróżowali wyłącznie kierowcy. Kierujący samochodem ciężarowym znajdował się przed pojazdem i pomocy udzielał mu ZRM, a kierujący samochodem osobowym znajdował się uwięziony w pojeździe. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach, wykonaniu dostępu oraz ewakuacji przez przednią szybę kierowcy samochodu osobowego i przeniesieniu go na poziom jezdni na noszach typu deska oraz prowadzeniu resuscytacji wspólnie z ratownikami ZRM. Ponadto przystąpiono do uszczelniania wycieku paliwa z ciągnika siodłowego. W wyniku wypadku śmierć poniosła 1 osoba.a jedna została ranna. W działaniach udział brało 8 zastępów Straży Pożarnej oraz inne służby. * 13.10.2019 r. Świątniki, pow. sandomierski. Około godziny 5:30 doszło do pożaru domu jednorodzinnego. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 3 prądów wody w natarciu na budynek objęty pożarem oraz przeszukaniu obiektu na obecność osób. Wewnątrz budynku znaleziono mężczyznę, którego natychmiast ewakuowano na zewnątrz obiektu i przekazano ZRM. Obecny na miejscu lekarz stwierdził zgon mężczyzny. Dodatkowo całe pogorzelisko skontrolowano przy pomocy kamery termowizyjnej w celu wykluczenia ukrytych zarzewi ognia. W działaniach udział brało 7 zastępów Straży Pożarnej oraz inne służby. * * * * * * * * * * * *