2018-12-03 | Jednostka: KP PSP Opatów

30 listopada 2018 roku w ramach kampanii edukacyjno- informacyjnej „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa” odbyły się spotkania w dwóch placówkach oświatowych na terenie gminy Tarłów, tj. w Publicznej Szkole Podstawowej w Tarłowie i Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Sulejowie.

Strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie przeprowadzili pogadanki z dyrekcją, gronem pedagogicznym oraz uczniami na temat czujek tlenku węgla. Ratownicy omawiali, dlaczego tak potrzebne w naszym domu są czujki tlenku węgla i dymu, jak zachować się w przypadku zagrożenia związanego z "czadem" oraz powstaniem pożaru. Słuchacze dowiedzieli się również, gdzie należy instalować czujki oraz jak takie czujki wyglądają. Strażacy przypominali numery alarmowe, mówili jak uchronić się przed pożarem oraz rozdawali ulotki informacyjne na wyżej wymienione tematy. Ponadto, strażacy przekazali dyrektorom tych placówek kalendarze plakatowe PSP na rok 2019 oraz materiały dydaktyczne dotyczące tej  tematyki.

Ze względu na rozpoczynający się okres zimowy warto rozmawiać i edukować o zagrożeniach jakie mogą wystąpić podczas tego okresu. Na koniec spotkania omówione zostały podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym.

 

Opracowanie: asp. Grzegorz Pargieła

Zdjęcia: mł. ogn. Łukasz Brelak

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 16.12.2018r. Donosy pow. kazimierski. Na drodze wojewódzkiej W-776 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych Audi 80 i Toyota Yaris. Pojazdami podróżowały trzy osoby. Decyzją lekarza jedna osoba (kierowca Toyoty) została przewieziona do szpitala. W działaniach udział brały 2 zastępy straży pożarnej oraz inne służby.15.12.2018 Kostomłoty Drugie pow. kielecki. Wypadek samochodu osobowego VW GolF na drodze krajowej 74. Pojazdem podróżowało 4 osoby, dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Działania straży polegały na wsparciu psychicznym uczestników wypadku do czasu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz podarowaniu dzieciom maskotek "miś ratownik". Do szpitala na obserwacje zabrano 2 dzieci i ich matkę. W działaniach udział brało 3 zastępy straży pożarnej. 12.12.2018r. Czajęcice, pow. ostrowiecki. Wypadek z udziałem samochodu ciężarowego i dostawczego. Pojazdami podróżowali sami kierowcy. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł kierowca sam. dostawczego. W działaniach udział brało 6 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * 11.12.2018 r. Rzeczyca Mokra, pow. sandomierski. Około godziny 17.20 do SK KP w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu na parterze. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono duże zadymienie w pomieszczeniu suteryn domu jednorodzinnego. Okazało się, że wewnątrz znajdują się nagromadzone rzeczy, które uległy zapaleniu. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu mediów w budynku, przeszukaniu obiektu, odnalezieniu nieprzytomnej kobiety, jej ewakuacji oraz przekazaniu poszkodowanej ratownikom ZRM. Następnie strażacy podali dwa prądy wody w natarciu na palące się śmieci. W wyniku tego zdarzenia o godz. 19.00 lekarz stwierdził zgon kobiety oraz postanowił zabrać do szpitala znajdującego się na miejscu mężczyznę. W działaniach udział brało 3 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * * * * *