W dniach 6 – 8 listopada 2018 roku w Ośrodku Szkolenia KW PSP w Kielcach odbyło się kolejne szkolenie dla ratowników medycznych służby na podstawie „Programu szkolenia z zakresu segregacji w zdarzeniach mnogich i masowych” zatwierdzonego w dniu 19 lipca 2013 roku przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Celem szkolenia było przygotowanie kolejnej grupy ratowników medycznych straży pożarnej do działań podczas zdarzeń z dużą ilością osób poszkodowanych. W przedmiotowym szkoleniu uczestniczyło 19 ratowników medycznych z terenu województwa świętokrzyskiego.

Zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzili: kpt. Tomasz Cisowski, kpt. Jakub Góźdź, dr n. med. Paweł Musiał oraz rat. med. Katarzyna Klepacz. Pozorację do ćwiczenia praktycznego przygotowano przy udziale uczniów klas mundurowych ZDZ w Kielcach, którzy wcielili się w rolę osób poszkodowanych. Podsumowania oraz wręczenia zaświadczeń o ukończeniu szkolenia dokonał bryg. Jan Brożyna – zastępca naczelnika Ośrodka Szkolenia KW PSP w Kielcach.

 

Opracowanie: kpt. Tomasz Cisowski

Zdjęcia: st. asp. Piotr Bąk

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 14.11.2018r. Skotniki, pow. sandomierski. Około 19:17 zastępy Straży Pożarnej zostały zadysponowane do zdarzenia w którym mężczyzna został przynieciony przez ciągnik rolniczy. Po dojeździe na miejsce KDR podjął dezycję o zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podniesieniu ciągnika w celu wydobycia poszkodowanego mężczyny. W tym samym czasie na miejscu pojawił się ZRM. O godzinie 19:42 lekarz stwierdził zgon mężczyzny. W działaniach udział brało 3 zastępy Straży Pożarnej, ZRM oraz Policja. * 12.11.2018r. Kielce. Około godz. 12:45 doszło do koliizji z udziałem 3 samochodów osobowych. Działania ratowników PSP polegały na zabezpieczeniu instalacji elektrycznej w pojazdach, sorbcji plamy substancji ropopochodnej powstałej na jezdni w wyniku zdarzenia oraz udzieleniu KPP jednemu z podróżujących. W działaniach brał udział jeden zastęp straży pożarnej oraz inne służby. * 11.11.2018r. Rzepin Pierwszy, pow. starachowicki. Około godz. 14:51 zastępy JRG Starachowice zostały zadysponowane do zderzenia dwóch samochodów osobowych na DW 756 . Pojazdami podróżowali wyłącznie kierowcy. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i odłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach. Będący na miejscu ZRM podjął decyzję o zabraniu 2 kobiet do szpitala w celu dalszych badań. W działaniach udział brało 3 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * 10.11.2018r. Fidor, pow. konecki. Około godziny 15:00 doszło do dachowania samochodu osobowego. W wyniku zdarzenia poszkodowana została osoba kierujęca autem. W działaniach brały udział 2 zastepy straży pożarnej oraz inne służby. * * * *