2018-11-06 | Jednostka: Staszów

4 listopada 2018 roku w Rytwianach odbył się Piknik Patriotyczny w związku z obchodami 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Organizatorem pikniku było Gminne Centrum Kultury w Rytwianach wraz z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie. Uroczystość była okazją do zaprezentowania działalności komendy w zakresie szeroko rozumianej ochrony przeciwpożarowej.

W ramach prowadzonych wykładów dla najmłodszych strażacy omówili zagrożenia występujące w budynkach mieszkalnych w sezonie grzewczym, wyświetlono filmiki instruktażowe, w których postacie kreskówek „Franek i Smok” udzielali wskazówek, jak należy się zachować w sytuacjach niebezpiecznych, jak bezpiecznie się ewakuować ze strefy zagrożonej i jak prawidłowo wzywać służby ratownicze. Dzieci z dużym zainteresowaniem i uwagą śledziły zachowanie prezentowanych postaci z kreskówek, co można było zauważyć po ilości pytań skierowanych do strażaka prowadzącego wykład.

Osobom dorosłym oraz młodzieży przedstawiono ogólnopolską kampanię edukacyjno- informacyjną „CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA”. Omówiono problematykę związaną z pożarami w mieszkaniach lub budynkach jednorodzinnych oraz zatrucia tlenkiem węgla w sezonie grzewczym. Podczas prezentacji przekazano informacje, jak duże znaczenie ma wczesne wykrycie pożaru oraz obecności tlenku węgla w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie. Temu właśnie ma służyć montaż w mieszkaniach i domach autonomicznych czujek dymu i tlenku węgla, by we wczesnej fazie ostrzec mieszkańców przed zagrożeniem i umożliwić bezpieczną ewakuację. Ponadto wszyscy uczestnicy pikniku mogli zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy zaprezentowanymi przez strażaków na fantomach oraz sami uczestnicy mogli podszkolić swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Opracowanie: mł.bryg. Jarosław Juszczyk

Zdjęcia: Archiwum KP PSP Staszów

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 14.11.2018r. Skotniki, pow. sandomierski. Około 19:17 zastępy Straży Pożarnej zostały zadysponowane do zdarzenia w którym mężczyzna został przynieciony przez ciągnik rolniczy. Po dojeździe na miejsce KDR podjął dezycję o zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podniesieniu ciągnika w celu wydobycia poszkodowanego mężczyny. W tym samym czasie na miejscu pojawił się ZRM. O godzinie 19:42 lekarz stwierdził zgon mężczyzny. W działaniach udział brało 3 zastępy Straży Pożarnej, ZRM oraz Policja. * 12.11.2018r. Kielce. Około godz. 12:45 doszło do koliizji z udziałem 3 samochodów osobowych. Działania ratowników PSP polegały na zabezpieczeniu instalacji elektrycznej w pojazdach, sorbcji plamy substancji ropopochodnej powstałej na jezdni w wyniku zdarzenia oraz udzieleniu KPP jednemu z podróżujących. W działaniach brał udział jeden zastęp straży pożarnej oraz inne służby. * 11.11.2018r. Rzepin Pierwszy, pow. starachowicki. Około godz. 14:51 zastępy JRG Starachowice zostały zadysponowane do zderzenia dwóch samochodów osobowych na DW 756 . Pojazdami podróżowali wyłącznie kierowcy. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i odłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach. Będący na miejscu ZRM podjął decyzję o zabraniu 2 kobiet do szpitala w celu dalszych badań. W działaniach udział brało 3 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * 10.11.2018r. Fidor, pow. konecki. Około godziny 15:00 doszło do dachowania samochodu osobowego. W wyniku zdarzenia poszkodowana została osoba kierujęca autem. W działaniach brały udział 2 zastepy straży pożarnej oraz inne służby. * * * *