2018-11-06 | Jednostka: Staszów

4 listopada 2018 roku w Rytwianach odbył się Piknik Patriotyczny w związku z obchodami 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Organizatorem pikniku było Gminne Centrum Kultury w Rytwianach wraz z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie. Uroczystość była okazją do zaprezentowania działalności komendy w zakresie szeroko rozumianej ochrony przeciwpożarowej.

W ramach prowadzonych wykładów dla najmłodszych strażacy omówili zagrożenia występujące w budynkach mieszkalnych w sezonie grzewczym, wyświetlono filmiki instruktażowe, w których postacie kreskówek „Franek i Smok” udzielali wskazówek, jak należy się zachować w sytuacjach niebezpiecznych, jak bezpiecznie się ewakuować ze strefy zagrożonej i jak prawidłowo wzywać służby ratownicze. Dzieci z dużym zainteresowaniem i uwagą śledziły zachowanie prezentowanych postaci z kreskówek, co można było zauważyć po ilości pytań skierowanych do strażaka prowadzącego wykład.

Osobom dorosłym oraz młodzieży przedstawiono ogólnopolską kampanię edukacyjno- informacyjną „CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA”. Omówiono problematykę związaną z pożarami w mieszkaniach lub budynkach jednorodzinnych oraz zatrucia tlenkiem węgla w sezonie grzewczym. Podczas prezentacji przekazano informacje, jak duże znaczenie ma wczesne wykrycie pożaru oraz obecności tlenku węgla w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie. Temu właśnie ma służyć montaż w mieszkaniach i domach autonomicznych czujek dymu i tlenku węgla, by we wczesnej fazie ostrzec mieszkańców przed zagrożeniem i umożliwić bezpieczną ewakuację. Ponadto wszyscy uczestnicy pikniku mogli zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy zaprezentowanymi przez strażaków na fantomach oraz sami uczestnicy mogli podszkolić swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Opracowanie: mł.bryg. Jarosław Juszczyk

Zdjęcia: Archiwum KP PSP Staszów

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

Odwiedzin dziś 139

Odwiedzin od 28.12.2018 103417

* 24.08.2019 r. Jędrzejów ul. Nowa. Około godziny 11:00 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Pojazdami podróżowały 4 osoby. Strażacy wraz z Pogotowiem Ratunkowym udzielili pomocy poszkodowanym, równocześnie zabezpieczyli stronę techniczną zdarzenia, odłączyli zasilanie w samochodach, zebrali rozlane płyny eksploatacyjne. W działaniach brały udział dwa zastępy Straży Pożarnej.23.08.2019 r. Miłków, pow. ostrowiecki. Około godziny 22:07 doszło do wypadku samochodu osobowego, który uderzył w przepust na DK9. Pojazdem podróżowało 5 osób. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu do 5 osób uwięzionych w pojeździe oraz ewakuacji poszkodowanych wspólnie z ZRM na zewnątrz samochodu. 4 osoby zostały zabrane do szpitala, śmierć na miejscu poniosła jedna osoba. Na czas działań ruch na DK9 został wstrzymany. W działaniach udział brało 6 zastępów Straży Pożarnej oraz inne służby. * 22.08.2019 r. Starachowice. Około godziny 15:47 doszło do kolizji samochodu osobowego z dostawczym. Uczestnicy wypadku zostali zbadani przez ZRM. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w pojazdach i zebraniu rozlanych płynów eksploatacyjnych przy użyciu sorbentu. W działaniach brało udział 2 zastępy straży pożarnej - 7 ratowników. * 21.08.2019 r. Przezwody pow. sandomierski. Około godziny 15:20 doszło do zderzenia motocykla z samochodem osobowym. W wyniku zderzenia poszkodowany został kierujący motocyklem. Strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu, następnie przekazali Pogotowiu Ratunkowemu. Równocześnie strażacy zabezpieczyli stronę techniczną zdarzenia, odłączyli zasilanie pojazdów, zabezpieczyli płyny eksploatacyjne. W działaniach brały udział 3 zastępy Straży Pożarnej. * * * * *