2018-11-06 | Jednostka: Staszów

4 listopada 2018 roku w Rytwianach odbył się Piknik Patriotyczny w związku z obchodami 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Organizatorem pikniku było Gminne Centrum Kultury w Rytwianach wraz z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie. Uroczystość była okazją do zaprezentowania działalności komendy w zakresie szeroko rozumianej ochrony przeciwpożarowej.

W ramach prowadzonych wykładów dla najmłodszych strażacy omówili zagrożenia występujące w budynkach mieszkalnych w sezonie grzewczym, wyświetlono filmiki instruktażowe, w których postacie kreskówek „Franek i Smok” udzielali wskazówek, jak należy się zachować w sytuacjach niebezpiecznych, jak bezpiecznie się ewakuować ze strefy zagrożonej i jak prawidłowo wzywać służby ratownicze. Dzieci z dużym zainteresowaniem i uwagą śledziły zachowanie prezentowanych postaci z kreskówek, co można było zauważyć po ilości pytań skierowanych do strażaka prowadzącego wykład.

Osobom dorosłym oraz młodzieży przedstawiono ogólnopolską kampanię edukacyjno- informacyjną „CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA”. Omówiono problematykę związaną z pożarami w mieszkaniach lub budynkach jednorodzinnych oraz zatrucia tlenkiem węgla w sezonie grzewczym. Podczas prezentacji przekazano informacje, jak duże znaczenie ma wczesne wykrycie pożaru oraz obecności tlenku węgla w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie. Temu właśnie ma służyć montaż w mieszkaniach i domach autonomicznych czujek dymu i tlenku węgla, by we wczesnej fazie ostrzec mieszkańców przed zagrożeniem i umożliwić bezpieczną ewakuację. Ponadto wszyscy uczestnicy pikniku mogli zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy zaprezentowanymi przez strażaków na fantomach oraz sami uczestnicy mogli podszkolić swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Opracowanie: mł.bryg. Jarosław Juszczyk

Zdjęcia: Archiwum KP PSP Staszów

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

Odwiedzin dziś 20

Odwiedzin od 28.12.2018 9137

* 19.01.2019 r. Sandomierz, ul. Lwowska. Około godziny 09:08 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kpp dwóm poszkodowanym osobom, odłączeniu akumulatorów oraz zakręceniu butli LPG w pojazdach. Pojazdami podróżowało łącznie 5 osób. 2 osoby zostałe zabrane do szpitala. * W działaniach udział brały 2 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * 18.01.2019 r. m.Knapówka, powiat włoszczowski. Około godziny 19:02 doszło do wypadku samochodu osobowego marki Toyota Corolla. Poszkodowane zostały 3 osoby, którym strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy w postaci: wsparcia psychicznego ( 3 osoby) oraz założeniu kołnierzy ortopedycznych (2 osobom). Osoby przekazano przybyłemu na miejsce zdarzenia ZRM, który dwie z nich zabrał do szpitala. W działaniach brały udział 3 zastępy Straży Pożarnej. * 17.01.2019 r. Sędziszów powiat jędrzejowski. Około godziny 06:10 doszło do wypadku samochodu osobowego. Poszkodowana została jedna osoba. Strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanej. Zabezpieczoną przekazali Pogotowiu Ratunkowemu przybyłemu na miejsce zdarzenia. Równocześnie strażacy zajęli się stroną techniczną wypadku. W działaniach brało udział 4 zastępy Straży Pożarnej. * * * * * *