2018-10-09 | Jednostka: KM PSP

7 października 2018 roku po oficjalnej uroczystości otwarcia strażnicy na placu JRG nr 4 w Chmielniku odbył się okolicznościowy  strażacki  piknik z elementami niepodległościowymi przygotowany przez komendę wojewódzką i komendę miejską PSP w Kielcach. Na program pikniku składały się koncert orkiestry dętej, pokazy w zadymionym namiocie, pokaz sikawki konnej z OSP Śladków Duży, nauka udzielania pierwszej pomocy, pokazy sprawnościowe strażaków, ratownictwo wysokościowe, ratownictwo techniczne, zabawy dla dzieci i konkursy z nagrodami, wystawa sprzętu ratowniczego.

O godzinie 16:00 uczestników festynu powitali prowadzący: Katarzyna Klepacz i kpt. Dawid Dyduch z Komendy Miejskiej PSP w Kielcach. Jako pierwsza wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Chmielnika, która zagranymi standardami muzycznymi wprowadziła uczestników w nastrój pikniku.
Poza występami artystycznymi piknik obfitował w szereg innych atrakcji oraz konkursów zarówno dla najmłodszych, jak i całych rodzin. Wszyscy uczestnicy otrzymywali nagrody. Całe rodziny mogły „gasić pożar” zabytkową strażacką sikawką konną, która jest własnością OSP ze Śladkowa Dużego.
Ponadto, na specjalnie przygotowanych stanowiskach strażacy z Komendy Wojewódzkiej i Komendy Miejskiej PSP w Kielcach przygotowali wystawę sprzętu pożarniczego, który służył do prowadzenia działań gaśniczych dawniej oraz sprzętu używanego obecnie w działaniach ratowniczych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko do nauki udzielania pierwszej pomocy.
Szczególnym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszyły się samochody ratowniczo- gaśnicze i prezentowany sprzęt będący na ich wyposażeniu oraz zadymiony dymem teatralnym namiot, gdzie można było się dowiedzieć jak zachowywać się w strefie zadymionej.

Podczas pikniku strażacy z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej Nr 4 w Chmielniku oraz strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego „Kielce 3” zaprezentowali działania prowadzone podczas wypadków drogowych z udziałem samochodów osobowych oraz działania związane z uwolnieniem osób znajdujących się na znacznej wysokości za pośrednictwem technik alpinistycznych. Atrakcje przygotowane przez  strażaków oraz słoneczna pogoda sprawiły, że plac przed strażnicą JRG nr 4 w Chmielniku do godz. 18.30 wypełniony był mieszkańcami Chmielnika i sąsiednich gmin.


Serdecznie dziękujemy wszystkim instytucjom, które włączyły się w organizację strażackiego pikniku, a w szczególności  Wojewodzie Świętokrzyskiemu Pani Agacie Wojtyszek za ufundowanie odblasków oraz elementarzy Młodego Patrioty, które były ogromną niespodzianką dla najmłodszych uczestników naszego festynu.

Opracowanie: Katarzyna Klepacz

Zdjęcia: Ryszard Haba

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 16.10.2018r. Kielce, ul. 1 Maja. O godzinie 10:36 doszło do wypadku z udziałem 2 samochodów osobowych którymi łącznie podróżowało 3 osoby. Po przebadaniu dwie osoby zostały przetransportowane do szpitala na dalsze badania. W działaniach brały udział 2 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * 15.10.2018 r. Topola pow. kazimierski. O godzinie 18. 40 doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciągnikiem rolniczym. Działania strażaków polegały na udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy dwóm mężczyznom kierującym pojazdami oraz usunięciu skutków wypadku. W działaniach ratowniczych udział brały 3 zastępy straży pożarnej. 14.10.2018 r. Pińczów ul. Nowowiejska. Około godziny 12:09 doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych (Peugeot 206, Skoda Fabia, Renault Thalia), oraz motocyklu marki Suzuki. Na miejscu ZRM udzielał pomocy medycznej kierującemu motocyklem, który został zabrany na dalsze badania do Szpitala Powiatowego. Inne osoby biorące udział w zdarzeniu nie zgłaszały żadnych dolegliwości. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przeprowadzeniu sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz zakręceniu instalacji LPG w samochodach (Skoda Fabia, Renault Thalia). W akcji brały udział 2 zastępy straży pożarnej, policja i ZRM. * * * * * * * * * * * * *