2018-07-10 | Jednostka: KP PSP Ostrowiec Św.

Państwowa Straż Pożarna w swych szeregach posiada wiele wyjątkowych i nietuzinkowych osób, ale przede wszystkim specjalistów od ratowania ludzi w każdych warunkach. Należy do nich niewątpliwie st. sekc. Sebastian Dobrowolski pełniący na co dzień służbę w JRG Nr 2 KP PSP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Nasz kolega to nie tylko strażak, ale również uznany Instruktor Nurkowania Jaskiniowego. W ostatnich dniach mogliśmy go wielokrotnie zobaczyć w ogólnokrajowych mediach wypowiadającego się na temat akcji ratunkowej uwięzionych chłopców w Tajlandii.

Dzisiaj natomiast na Jednostce Ratowniczo- Gaśniczej Nr 2 w Ostrowcu Św. odwiedziła go ekipa telewizji TVN24 transmitując relację na żywo. Sebastian udzielił obszernego komentarza do trwającej akcji ratunkowej, pytany był o prognozy i szanse powodzenia tego niebezpiecznego przedsięwzięcia oraz zdradzał szczegóły techniczne tego typu akcji omawiając problematykę podwodnego ratownictwa jaskiniowego. Sebastian Dobrowolski wybrany do udzielania wyjaśnień w tej sprawie, ponieważ może pochwalić się szerokim wachlarzem osiągnieć i uprawnień w omawianej dziedzinie, co sprawia że znajduje się w gronie kilkunastu osób w Polsce posiadających tak specjalistyczną wiedzę. Nasz kolega między innymi posiada uprawnienia do szkolenia nurków oraz instruktorów jaskiniowych, a także nurków oraz instruktorów technicznych (nurkowanie głębokie z wykorzystaniem sztucznych mieszanin oddechowych). Wielokrotnie brał udział w wyprawach jaskiniowych m.in. do Albanii, Macedonii, Serbii, Chorwacji, Kosowa, Grecji, Francji, Włoch, nurkował w tatrzańskich syfonach oraz kopalniach i sztolniach na terenie Polski. Organizował bądź był współorganizowałem wypraw eksploracyjnych do nieznanych wcześniej jaskiń na Bałkanach. Jest twórcą programów szkoleniowych obejmujących zarówno nurkowanie głębokie, jak i jaskiniowe oraz współautorem serii podręczników do nauki nurkowania (w tym pierwszego w języku polskim podręcznika do nurkowania jaskiniowego, który ukaże się we wrześniu bieżącego roku). W codziennej służbie st. sekc. Sebastian Dobrowolski dał się poznać jako procesjonalny, godny zaufania i koleżeński funkcjonariusz, na którego mogą liczyć nie tylko przełożeni, ale też młodsi koledzy oraz osoby potrzebujące pomocy czy wsparcia.

 

Opracowanie: st.kpt. Barbara Majdak,

Zdjecia: archiwum KP PSP Ostrowiec

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 15.07.2018. Zawidza pow. sandomierski. Około godz. 10:30 samochód osobowy na łuku jezdni wypadł z drogi przewracając się na lewy bok. Samochodem podróżowało 3 osoby. Dwie były pod opieką Pogotowia Ratunkowego. Trzecią osobę poszkodowaną, strażacy po stabilizacji pojazdu , wydobyli przy pomocy hydraulicznego sprzętu do ratownictwa drogowego. Wszystkie trzy osoby zostały zabrane do szpitala. W działaniach brały udział 4 zastępy Straży Pożarnej.14.07.2018 r. Olszownica pow. opatowski, DK nr 74. Około godz. 14 doszło do wypadku samochodu osobowego Toyota Avensis, którym podróżowało 5 osób ( w tym troje dzieci). Pojazd zjechał do rowu i uderzył w przepust. Działania przybyłych zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wydobyciu jednej z poszkodowanych osób z pojazdu i przekazaniu jej przybyłemu Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Pozostałe 4 osoby również zostały zabrane na obserwację do szpitala. 13.07.2018 r. Kielce. ul. Łódzka o godz. 13.20 doszło do wypadku dwóch samochodów osobowych marki Dacia Logan i Opel Vectra. Pojazdami podróżowali tylko kierowcy, którzy samodzielnie opuścili pojazdy. Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP kierowcy Opla, odłączeniu zasilania w pojazdach oraz neutralizacji powstałych wycieków. Po zakończeniu działań zastępy wróciły do koszar. * *