2018-07-10 | Jednostka: KP PSP Ostrowiec Św.

Państwowa Straż Pożarna w swych szeregach posiada wiele wyjątkowych i nietuzinkowych osób, ale przede wszystkim specjalistów od ratowania ludzi w każdych warunkach. Należy do nich niewątpliwie st. sekc. Sebastian Dobrowolski pełniący na co dzień służbę w JRG Nr 2 KP PSP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Nasz kolega to nie tylko strażak, ale również uznany Instruktor Nurkowania Jaskiniowego. W ostatnich dniach mogliśmy go wielokrotnie zobaczyć w ogólnokrajowych mediach wypowiadającego się na temat akcji ratunkowej uwięzionych chłopców w Tajlandii.

Dzisiaj natomiast na Jednostce Ratowniczo- Gaśniczej Nr 2 w Ostrowcu Św. odwiedziła go ekipa telewizji TVN24 transmitując relację na żywo. Sebastian udzielił obszernego komentarza do trwającej akcji ratunkowej, pytany był o prognozy i szanse powodzenia tego niebezpiecznego przedsięwzięcia oraz zdradzał szczegóły techniczne tego typu akcji omawiając problematykę podwodnego ratownictwa jaskiniowego. Sebastian Dobrowolski wybrany do udzielania wyjaśnień w tej sprawie, ponieważ może pochwalić się szerokim wachlarzem osiągnieć i uprawnień w omawianej dziedzinie, co sprawia że znajduje się w gronie kilkunastu osób w Polsce posiadających tak specjalistyczną wiedzę. Nasz kolega między innymi posiada uprawnienia do szkolenia nurków oraz instruktorów jaskiniowych, a także nurków oraz instruktorów technicznych (nurkowanie głębokie z wykorzystaniem sztucznych mieszanin oddechowych). Wielokrotnie brał udział w wyprawach jaskiniowych m.in. do Albanii, Macedonii, Serbii, Chorwacji, Kosowa, Grecji, Francji, Włoch, nurkował w tatrzańskich syfonach oraz kopalniach i sztolniach na terenie Polski. Organizował bądź był współorganizowałem wypraw eksploracyjnych do nieznanych wcześniej jaskiń na Bałkanach. Jest twórcą programów szkoleniowych obejmujących zarówno nurkowanie głębokie, jak i jaskiniowe oraz współautorem serii podręczników do nauki nurkowania (w tym pierwszego w języku polskim podręcznika do nurkowania jaskiniowego, który ukaże się we wrześniu bieżącego roku). W codziennej służbie st. sekc. Sebastian Dobrowolski dał się poznać jako procesjonalny, godny zaufania i koleżeński funkcjonariusz, na którego mogą liczyć nie tylko przełożeni, ale też młodsi koledzy oraz osoby potrzebujące pomocy czy wsparcia.

 

Opracowanie: st.kpt. Barbara Majdak,

Zdjecia: archiwum KP PSP Ostrowiec

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

Odwiedzin dziś 22

Odwiedzin od 28.12.2018 9139

* 19.01.2019 r. Sandomierz, ul. Lwowska. Około godziny 09:08 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kpp dwóm poszkodowanym osobom, odłączeniu akumulatorów oraz zakręceniu butli LPG w pojazdach. Pojazdami podróżowało łącznie 5 osób. 2 osoby zostałe zabrane do szpitala. * W działaniach udział brały 2 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * 18.01.2019 r. m.Knapówka, powiat włoszczowski. Około godziny 19:02 doszło do wypadku samochodu osobowego marki Toyota Corolla. Poszkodowane zostały 3 osoby, którym strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy w postaci: wsparcia psychicznego ( 3 osoby) oraz założeniu kołnierzy ortopedycznych (2 osobom). Osoby przekazano przybyłemu na miejsce zdarzenia ZRM, który dwie z nich zabrał do szpitala. W działaniach brały udział 3 zastępy Straży Pożarnej. * 17.01.2019 r. Sędziszów powiat jędrzejowski. Około godziny 06:10 doszło do wypadku samochodu osobowego. Poszkodowana została jedna osoba. Strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanej. Zabezpieczoną przekazali Pogotowiu Ratunkowemu przybyłemu na miejsce zdarzenia. Równocześnie strażacy zajęli się stroną techniczną wypadku. W działaniach brało udział 4 zastępy Straży Pożarnej. * * * * * *