2018-07-10 | Jednostka: KP PSP Ostrowiec Św.

Państwowa Straż Pożarna w swych szeregach posiada wiele wyjątkowych i nietuzinkowych osób, ale przede wszystkim specjalistów od ratowania ludzi w każdych warunkach. Należy do nich niewątpliwie st. sekc. Sebastian Dobrowolski pełniący na co dzień służbę w JRG Nr 2 KP PSP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Nasz kolega to nie tylko strażak, ale również uznany Instruktor Nurkowania Jaskiniowego. W ostatnich dniach mogliśmy go wielokrotnie zobaczyć w ogólnokrajowych mediach wypowiadającego się na temat akcji ratunkowej uwięzionych chłopców w Tajlandii.

Dzisiaj natomiast na Jednostce Ratowniczo- Gaśniczej Nr 2 w Ostrowcu Św. odwiedziła go ekipa telewizji TVN24 transmitując relację na żywo. Sebastian udzielił obszernego komentarza do trwającej akcji ratunkowej, pytany był o prognozy i szanse powodzenia tego niebezpiecznego przedsięwzięcia oraz zdradzał szczegóły techniczne tego typu akcji omawiając problematykę podwodnego ratownictwa jaskiniowego. Sebastian Dobrowolski wybrany do udzielania wyjaśnień w tej sprawie, ponieważ może pochwalić się szerokim wachlarzem osiągnieć i uprawnień w omawianej dziedzinie, co sprawia że znajduje się w gronie kilkunastu osób w Polsce posiadających tak specjalistyczną wiedzę. Nasz kolega między innymi posiada uprawnienia do szkolenia nurków oraz instruktorów jaskiniowych, a także nurków oraz instruktorów technicznych (nurkowanie głębokie z wykorzystaniem sztucznych mieszanin oddechowych). Wielokrotnie brał udział w wyprawach jaskiniowych m.in. do Albanii, Macedonii, Serbii, Chorwacji, Kosowa, Grecji, Francji, Włoch, nurkował w tatrzańskich syfonach oraz kopalniach i sztolniach na terenie Polski. Organizował bądź był współorganizowałem wypraw eksploracyjnych do nieznanych wcześniej jaskiń na Bałkanach. Jest twórcą programów szkoleniowych obejmujących zarówno nurkowanie głębokie, jak i jaskiniowe oraz współautorem serii podręczników do nauki nurkowania (w tym pierwszego w języku polskim podręcznika do nurkowania jaskiniowego, który ukaże się we wrześniu bieżącego roku). W codziennej służbie st. sekc. Sebastian Dobrowolski dał się poznać jako procesjonalny, godny zaufania i koleżeński funkcjonariusz, na którego mogą liczyć nie tylko przełożeni, ale też młodsi koledzy oraz osoby potrzebujące pomocy czy wsparcia.

 

Opracowanie: st.kpt. Barbara Majdak,

Zdjecia: archiwum KP PSP Ostrowiec

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 21.09.2018r. Około godziny 15.30 w msc. Ruszcza-Płaszczyzna pow. sandomierski doszło do przewrócenia platformy sadowniczej podczas pracy. W wyniku zdarzenia 5 osób zostało zabranych do szpitala. Na miejscu ZRM, Policja, 4 zastępy Straży Pożarnej. * 19.09.2018 r. Około godziny 19.00 w msc. Górno, pow. kielecki doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W wyniku zderzenia ranna została jedna osoba. W akcji ratowniczej brało udział 5 zastępów straży pożarnej, Policja i ZRM. * 18.09.2018r. ok. godziny 14:53 w miejscowości Starachowice miał miejsce wypadek samochodu osobowego, którym podróżowały 3 osoby. W wyniku zdarzenia dwie kobiety zostały zabrane do szpitala, natomiast mężczyzna nie wymagał hospitalizacji. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP uczestnikom wypadku oraz odłączeniu akumulatora w pojeździe. W zdarzeniu udział brało 3 zastępy PSP. * * * * * * * * *