2018-07-10 | Jednostka: KP PSP Ostrowiec Św.

Państwowa Straż Pożarna w swych szeregach posiada wiele wyjątkowych i nietuzinkowych osób, ale przede wszystkim specjalistów od ratowania ludzi w każdych warunkach. Należy do nich niewątpliwie st. sekc. Sebastian Dobrowolski pełniący na co dzień służbę w JRG Nr 2 KP PSP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Nasz kolega to nie tylko strażak, ale również uznany Instruktor Nurkowania Jaskiniowego. W ostatnich dniach mogliśmy go wielokrotnie zobaczyć w ogólnokrajowych mediach wypowiadającego się na temat akcji ratunkowej uwięzionych chłopców w Tajlandii.

Dzisiaj natomiast na Jednostce Ratowniczo- Gaśniczej Nr 2 w Ostrowcu Św. odwiedziła go ekipa telewizji TVN24 transmitując relację na żywo. Sebastian udzielił obszernego komentarza do trwającej akcji ratunkowej, pytany był o prognozy i szanse powodzenia tego niebezpiecznego przedsięwzięcia oraz zdradzał szczegóły techniczne tego typu akcji omawiając problematykę podwodnego ratownictwa jaskiniowego. Sebastian Dobrowolski wybrany do udzielania wyjaśnień w tej sprawie, ponieważ może pochwalić się szerokim wachlarzem osiągnieć i uprawnień w omawianej dziedzinie, co sprawia że znajduje się w gronie kilkunastu osób w Polsce posiadających tak specjalistyczną wiedzę. Nasz kolega między innymi posiada uprawnienia do szkolenia nurków oraz instruktorów jaskiniowych, a także nurków oraz instruktorów technicznych (nurkowanie głębokie z wykorzystaniem sztucznych mieszanin oddechowych). Wielokrotnie brał udział w wyprawach jaskiniowych m.in. do Albanii, Macedonii, Serbii, Chorwacji, Kosowa, Grecji, Francji, Włoch, nurkował w tatrzańskich syfonach oraz kopalniach i sztolniach na terenie Polski. Organizował bądź był współorganizowałem wypraw eksploracyjnych do nieznanych wcześniej jaskiń na Bałkanach. Jest twórcą programów szkoleniowych obejmujących zarówno nurkowanie głębokie, jak i jaskiniowe oraz współautorem serii podręczników do nauki nurkowania (w tym pierwszego w języku polskim podręcznika do nurkowania jaskiniowego, który ukaże się we wrześniu bieżącego roku). W codziennej służbie st. sekc. Sebastian Dobrowolski dał się poznać jako procesjonalny, godny zaufania i koleżeński funkcjonariusz, na którego mogą liczyć nie tylko przełożeni, ale też młodsi koledzy oraz osoby potrzebujące pomocy czy wsparcia.

 

Opracowanie: st.kpt. Barbara Majdak,

Zdjecia: archiwum KP PSP Ostrowiec

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 14.11.2018r. Skotniki, pow. sandomierski. Około 19:17 zastępy Straży Pożarnej zostały zadysponowane do zdarzenia w którym mężczyzna został przynieciony przez ciągnik rolniczy. Po dojeździe na miejsce KDR podjął dezycję o zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podniesieniu ciągnika w celu wydobycia poszkodowanego mężczyny. W tym samym czasie na miejscu pojawił się ZRM. O godzinie 19:42 lekarz stwierdził zgon mężczyzny. W działaniach udział brało 3 zastępy Straży Pożarnej, ZRM oraz Policja. * 12.11.2018r. Kielce. Około godz. 12:45 doszło do koliizji z udziałem 3 samochodów osobowych. Działania ratowników PSP polegały na zabezpieczeniu instalacji elektrycznej w pojazdach, sorbcji plamy substancji ropopochodnej powstałej na jezdni w wyniku zdarzenia oraz udzieleniu KPP jednemu z podróżujących. W działaniach brał udział jeden zastęp straży pożarnej oraz inne służby. * 11.11.2018r. Rzepin Pierwszy, pow. starachowicki. Około godz. 14:51 zastępy JRG Starachowice zostały zadysponowane do zderzenia dwóch samochodów osobowych na DW 756 . Pojazdami podróżowali wyłącznie kierowcy. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i odłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach. Będący na miejscu ZRM podjął decyzję o zabraniu 2 kobiet do szpitala w celu dalszych badań. W działaniach udział brało 3 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * 10.11.2018r. Fidor, pow. konecki. Około godziny 15:00 doszło do dachowania samochodu osobowego. W wyniku zdarzenia poszkodowana została osoba kierujęca autem. W działaniach brały udział 2 zastepy straży pożarnej oraz inne służby. * * * *