****13.12.2017r. Około godziny 18:30 w miejscowości Chotów w powiecie włoszczowskim doszło do zderzenia 2 samochodów osobowych Honda Civic i VW Passat. Podróżowało 5 osób, 4 osoby z ogólnymi obrażeniami przekazane PRM i zabrane do szpitala. Na miejscu działało 5 zastępów straży pożarnej.***12.12.2017r. Włoszczowice, pow. pińczowski. Około godz. 7:32 doszło do wypadku drogowego z udziałem dwóch pojazdów osobowych. W wyniku zderzenia 6 osób, w tym 1 dziecko zostało poszkodowanych, a następnie zabranych do szpitala. W akcji ratowniczej udział brało 7 zastępów straży pożarnej oraz inne służby.****11.12.2017r, Zwierzyniec, pow. buski. O godz 18:12 sam. osobowy VW Passat uderzył w drzewo. Kierowca samochodu poniósł śmierć na miejscu. W akcji ratowniczej udział brało 3 zastępy straży pożarnej oraz inne służby***09.12.2017, g.12: 39, Niegosławice pow. jędrzejowski, Wypadek drogowy dwóch sam. osobowych. Podróżowało 5 osób. 4 osoby w tym 1 dziecko zabrane do szpitala. DW 768 zablokowana. 3 zastępy Straży Pożarnej na miejscu.****
2017-10-13 | Jednostka: KP PSP Jędrzejów

ĆWICZENIA POWIATOWE - PALKO 2017 – powiat jędrzejowski

  print

5 października na terenie firmy Palko Sp. z. o.o. w Gniewięcinie przeprowadzone zostały ćwiczenia manewrowe pod kryptonimem „PALKO 2017”. W ćwiczeniach uczestniczyły siły i środki Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu jędrzejowskiego, a także Policja, Państwowe Ratownictwo Medyczne, pracownicy firmy Palko i inne podmioty współpracujące z jednostkami ochrony przeciwpożarowej. Łącznie w ćwiczenia zaangażowano ponad 100 osób, 23 pojazdy pożarnicze.

Scenariusz ćwiczeń składał się z czterech epizodów.

Pierwszy epizod zakładał, że podczas wykonywania czynności związanych z uruchomieniem piecy grzewczych, wykorzystywanych do suszenia produkowanych palet, pracownik w wyniku nieuwagi zostawia niedomknięte drzwiczki jednego z pieców. Gromadzące się w piecu gazy, powstałe z rozkładu termicznego użytego paliwa stałego, ulegają gwałtownemu zapłonowi. Powstałe ciśnienie powoduje wyrzucenie płomienia przez niedomknięte drzwiczki na zewnątrz. W wyniku czego zapala się materiał palny w pobliżu pieca. Powstały w pomieszczeniu kotłowni pożar zauważa pracownik i przy użyciu gaśnicy przystępuje do gaszenia pożaru. Działania te są nieskuteczne ze względu na szybki rozwój pożaru oraz silne zadymienie. Pracownik ulega silnemu poparzeniu, a drugi z pracowników, biegnący z pomocą, ulega podtruciu. Poszkodowani nie są w stanie ewakuować się z pomieszczenia kotłowni. W wyniku powstałego pożaru dochodzi do zapalenia się trocin nagromadzonych w pobliżu budynku kotłowni. Pracownicy przebywających w sąsiedniej hali produkcyjnej wychodzą na zewnątrz i jednocześnie informują kierownika o zaistniałej sytuacji, który zawiadamia Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie o zaistniałym pożarze.

Drugi epizod przewidywał, że w trakcie prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczymi, okazuje się, że w budynku suszarni wypełnionego wysuszonymi paletami dochodzi do zwarcia instalacji elektrycznej inicjującej pożar palet. Z powodu dużego zadymienia, powstałego w wyniku pożaru sterty trocin (epizod I),pożar suszarni w pierwszej fazie nie zostaje zauważony przez co dochodzi do jego szybkiego rozwoju. Dopiero w momencie wydostania się ognia na zewnątrz budynku zostaje zauważy. Silne podmuchy wiatru powodują zapalanie się stosów palet ustawionych przed suszarnią, a następnie składowisko na którym nagromadzone jest 100 000 szt. palet.

Trzeci epizod był spowodowany zachowaniem pracowników, którzy widząc duże zadymienie oraz szybko przemieszczający się pożar, chcieli wyłączyć maszyny produkcyjne, opuścić stanowisko pracy i ewakuować się. Przystępują do wyłączenia zasilania elektrycznego maszyn, zostają jednak porażeni prądem i tracą przytomność. Maszyny na hali produkcyjnej nadal pozostają pod napięciem, a powstałe zbyt duże obciążenie instalacji elektrycznej powoduje przegrzanie się otuliny przewodu elektrycznego zasilającego w energię elektryczną maszyny oraz zapalenie wewnętrznej warstwy ściany hali - wykonanej z płyt warstwowych.

Ćwiczenia miały na celu doskonalenie sposobów rozpoznawania zagrożeń i przygotowania się do prowadzenia działań ratowniczo gaśniczych w tego rodzaju zakładach. Bardzo ważnym elementem podczas ćwiczeń było również sprawdzenie praktycznych możliwości współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej z innymi podmiotami i służbami ratowniczymi. Na zakończenie ćwiczeń głos zabrali: p.o. zastępcy świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach bryg. Tomasz Bajerczak, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie bryg. Paweł Jakubowski, oraz Dyrektor firmy Palko Sp. z. o.o. w Gniewięcinie.

 

Opracowanie: kpt. mgr inż. Sylwester Delipacy
Zdjęcia: Archiwum KP PSP Jędrzejów

 


Dodał:Sylwester Delipacy
   
   
   
  

Wróć

Na skróty

Aktualności
Organizacja
Składniki majątku
Zamówienia publiczne
Galeria
Kontakt

Organizacja i bezpieczeństwo

Jednostki PSP
Prewencja
Porady

Praca i służba

Zasady rekrutacji
Nabór
Ośrodek szkolenia
Historia
Psycholog

Publicznie dostępne wykazy i informacje

Wykaz rzeczoznawców
Informacje związane z poważnymi awariami przemysłowymi